Ekran Kartlarının M Modelleri

Merhabalar her yaştan oyuncular. Bugün sizlerle benim de çok ceremesini çektiğim bir konu olan ekran kartlarında M modellerinin artıları ve özellikle de eksilerini üzerine biraz konuşmak isterim. Lise oyun hayatımı büyük bir sekteye uğratan bu ürünlere dilerseniz yakından bakalım.

Nedir Bu M Harfinin Anlamı

Evet arkadaşlar geldik şimdi en önemli kısma. M bir çoğunuzun da tahmin edebileceği üzere taşınabilir anlamına gelen “Mobile” kelimesinin İngilizcedeki karşılığıdır. Laptoplarda kullanılan bu kartlar genel özellik olarak diğer ekran kartlarından daha küçük ve vaad ettiği performans olarak karşıt geldiği ekran kartıyla arasında sadece %15 lik performans farkı olan kartlardır. Bu performans farkının detaylarına az sonra gelicez. Ama genel özellik olarak M-Model ekran kartlarının özellikleri bunlar. Ve ayrıca Laptop kasalarında oldukları için daha sade bir tasarıma sahipler

Kendileri 4 senelik ekran kartım GTX960M

 

Gerçekten %15 Mi

Her piyasada olduğu gibi diğer piyasalarda da müşteriyi vaadlerle kandırmak oyun sektörnün de bir parçası… Daha önceki Oyuncu Ekipmanları Yalanları adlı yazımızda da bu konu hakkında Wolfox abimin güzel yorumları olmuştu. Şimdi gelelim %15 olayına. Evet gerçekten %15 ama nasıl bir %15. Bunu örneklemek için size PS4 örneğini sunacağım. Normalde bir PS4’ün içinde kullanılan ekipmanlarla son çıkan oyunları 30 FPS bir şekilde stabil çalıştırması oyunların yapımcılar tarafından “bilgisayar ekran kartları için aynı derecede optimize olmaları” dahilinde imkansızdır. Yapımcılar konsola çıkaracakları oyunların optimizasyonu üstünde özellikle çalışırlar. Aynı şekilde %15’lik fark burada kendini gösteriyor…

Optimizasyon

Evet arkadaşlar işte şimdi zurnanın zırt dediği yere. Optimizasyon..! Fark %15 olsa bile arkadaşlar yapımcılar oyunlarını mainstream (anaseri) ekran kartlarını baz alarak hazırladıkları için burada M tipi ekran kartları için çok büyük bir sorun çıkıyor. %15’lik performans farkı optimizasyon etkisiyle %3o’lara belki de daha yüksek rakamlara ulaşmakta. Bunun ilk örneğini ben 2015 yapımı Dying Light oyununu aldıktan sonra önerilen sistem gereksinimlerinde benim ekran kartımdan daha güçsüz bir ekran kartı önerilmesine rağmen 30 fpsin altında kalınca tekrar gereksinimlere göz gezdirdiğimde gördüm. Laptop tipi ekran kartlarıyla uyumlu değildir yazısı. Bu beni bitirdi arkadaşlar. Gerçekten çok benim tarzım olmasa da o oyun içimde hala uktedir. Ve bu gibi oyunların karşıma sürekli olarak çıkması beni gerçekten çok üzdü.

Gelelim Sona

Tüm oyuncudostu okuru arkadaşlarıma önerim M-Model ekran kartı içeren laptop modellerinden kesinlikle uzak durmaları. Hiçbir türlü oyun ihtiyacını karşlımayacağını bilerek almalıdır. Ancak ve ancak Indie veya bazı League of Legends gibi çok sistem istemeyen online oyunlar oynanılacaksa göz ününde bulundurulabilecek bu modeller Triple-A oyun sever bir oyuncunun kadrajında bile olmamalıdır.

Tüm oyuncudostu okurlarına iyi günler dilerim. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle… Serdar.

Yazar: Mad Otaku

Retro oyun hastası, Metroidvana haritalardan çıkamayan, zindanların vazgeçilmezi, JRPG aşığı Animeci bir Japon hayranı olarak sizlere elimden geldiğince yardım etmeye ve sizi gerek oyunlar hakkında gerek animeler hakkında olsun, bir fikir sahibi edindirmeye çalışacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s