World of Warcraft: Battle For Azeroth

Wolfox, ilk izlenimlerini anlayıtor

wow battle for azeroth inceleme

WoW ile ilk tanıştığımızdan bu yana uzun seneler geçti. Geçtiğimiz 12 sene boyunca tam altı adet genişletme paketi çıktı, milyonlarca oyuncuya ev sahipliği yaptı. Kimi geçen uzun yılların ardından oyunu bıraktı, kimi ise aylık ücret ödemekten bıktı ve başka oyunlara yöneldi. Kimi evlendi, çoluk çocuk, iş sahibi oldu… ama bazıları var ki, ne geçen yıllar, ne iş hayatı onları WoW oynamaktan alıkoyamadı, işte o kimselerden biri, ben -her ne kadar eskisi kadar oynayamasamda- bu son gruptan biriyim. Eğer realist bir yaklaşım yaparsam, Battle For Azeroth benim oynadığım son WoW genişletme paketi olacak. Eminim, ülkemizdeki çoğu WoW nesli için de durum böyle. O halde bu “son” pakette bizi neler bekliyor, şu anda almaya değer mi gibi soruları yanıtlayacağım bir yazı yazmanın zamanı geldi de geçiyor bile!

/Played 362 days 46 hours 31 minutes

World of Warcraft’ın 7. genişletme paketi olan Battle For Azeroth (kısacası BfA), Titan Sargeras’ın mağlup olup, kılıcını kahramanlarımızın yaşadığı Azeroth gezegeninin tam ortasına şırrak diye saplamasıyla başlayan olayları konu alıyor. Ortak düşman yokedilince, Sargeras denen manyağın kılıcını sapladığı yerde çok kıymetli bir maden olan “Azerite” çıkmaya başlıyor. Bunu ilk ticaret konusunda tam bir çakal olan Goblinler, dolayısı ile Horde keşfediyor. Peki Alliance boş durur mu? Uzman Rogue’lardan oluşan gizli servis SI:7 bu olayın kokusunu alır almaz Yüksek Kral Anduin Wrynn (Heyt be Anduin daha dün velet velet saray koridorlarında baş piskoposun himayesi altında koşturuyordun, ne çabuk büyüdün de kral oldun!) olayın araştırılmasını emreder ve Alliance’ta olay mahalli olan Silithus’a üşüşür. Bu arada Goblinlerin liderinin durumu öğrenir öğrenmez sarf ettiği “Silithus mu? Oradan hiç iyi bir haber çıkmaz” cümlesine sonuna kadar katıldığımı söylemeden geçemiycem.

wow battle for azeroth inceleme turkce oyuncu dostu
Var mı 295TL bayılıp Deluxe Paketi alacak babayiğit?

Tabi söz konusu Horde ve Alliance’ın geleceği olunca zamanında barış elçisi gecinen Anduin bile bu avantajı boş geçmemek için savaşmaktan geri kalmıyor arkadaşlar. Böylesine hızlı bir kaynak çıkarma yarışında kazanlar da hızlıca kaynıyor ve beklenen dünya savaşı patlak veriyor. Dünya savaşı çıkarda yeni müttefikler çıkmaz mı? Allience’ın safına Void Elfler, Dark Iron Cüceleri, Lightforged Draneileri, Kul Tiran Human’lar katılırken Horde tarafına ise High Mountain Tauren, Nightborne Elfleri, Zandalar Trolleri ve Mag’har Orkları katılıyor.

Müttefik Irklar

Eğer şu anda paketi alırsanız bu yeni “müttefik ırklardan” 4 tanesini oynama şansına sahipsiniz. Diğerleri oyun resmi olarak çıktığında eklenecek. Bu ırklar Alliance tarafında Void Elfler ve Lightforged Draneiler iken Horde tarafında Nightborne Elfler ve High Mountain Tauren. Tabi bu ırkları oynayabilmek için Legion paketinde tekabul ettikleri ırkları ile “exalted” olup, kısa olan giriş questlerini yapmanız gerek. BfA tamamen çıktığında bu exalted olma şartının olup olmayacağı hakkında ise bir bilgim yok. Yıllar sonra oyuna dönüp bu yeni müttefik ırkları denemek isteyenleri biraz soğutacaktır bu olay haliyle ama şu anda yapıcak birşey yok, zaten BfA’nın tamamen aktive olmasına daha aylar var.

Özel Zırh Görünümleri

BfA, Eylül aynın ortalarında bizlerle olacak, en azından şimdilik böyle diyor Blizzard Baba. Bu uzun bir süre, çıktığı zaman alabilirim diye düşünebilirsiniz ama bu süre yeni müttefik ırkları denemek, onlara özel olan zırh görünümlerini toplayabilmek için iyi bir fırsat. Bu özel görünüml zırhları toplamak ise öyle kolay bir iş değil. Zırh görünümünü toplamak istediğiniz ırktan bir karakter açıp, başladığı seviye olan 20’den taa 110’a kadar normal bir şekilde (yani paralı boost olmadan) kasmanız gerekiyor. Bu süre zaafında alınan XP’yi arttıran “heirloom” ekipmanları giymeniz serbest. En azından bu iyi bir haber. Söz konusu görünümleri sadece o ırkta kullanabildiğinizi de eklemek isterim. Void Elf setini Ligtforged Dranei’mizde kullanamıyoruz yani.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yeni Bölgeler

BfA’nın dikkatimi çekmesini sağlayan olayı benim için bu. Jaina Proudmoore bacımızın liderliğini yaptığı denizci insanlardan oluşan Kul Tiras bölgesi uzun yıllar sonunda nihayet bizlerle buluşuyor. Sizi bilmem ama benim için tekrar Alliance’e dönme nedeni oldu bu bölge. Daha ekran görüntülerini görür görmez hayran kaldım. Harika bir mimariye sahip! Şahsen Troll ırkını, mimarisini kısacası Troller hakkında hiçbirşeyi sevmediğim için Horde’a gelecek olan Zandalar bölgesi hiçmi hiç ilgimi çekmiyor. Bana Horde’dan kaçmak için iyi bir bahane oldu. Troll hayranları sevinecektir, Blizzard son iki genişletme paketinde onları bayağı göz ardı etti.

wow battle for azeroth inceleme turkce
Karşınızda tüm ihtişamı ile Kul Tiras!

Titanların Gücü

Legion paketinde Artifact Weapon silahımızı güçlendirmek için çabalıyorduk. Bu, oyunda son seviyeye gelen oyuncular için iyi bir uğraş oldu, World Quest’ler ile birleşince sürekli yapıcak birşey oluyordu ve karşılığını silahımızı güçlendirerek alıyorduk. BfA paketi çıkınca malesef silahlarımızın verdiği özellikler deaktive olacak. Yani silahlarımız eskisi gibi Raid , Dungeon vb. yerlerden düşecek. Ben çok alışmıştım bu silah güçlendirme işine, yeni pakette olmamasının eksikliğini derinden hissediceğime eminim. Bunun yerine yine World Quest görevleri yaptıkça kazanacağımız Azerite ile güçlendireceğimiz bir kolye olacak. Bu kolyeyi Titanlar ile iletişime geçebilen Magni Bronzebeard abimiz hediye edecek. Kendisini hep sevmişimdir, zaten hep derim; Ironforge’dan kötü adam çıkmaz! Yine sürekli geliştirebileceğimiz bir ekipman olması iyi oldu, bu kolye’de bize yeni yetenekler kazandırmakla kalmayıp, var olanlarıda güçlendirecek.

Son Söz

Kısacası bizi bekleyen ana yenilikler bunlar dostlarım. Yeni PvP bölgesi, yeni Raid ve Dungeonlar gibi bariz yeniliklere değinmedim. Oyun çıkınca daha detaylı bir yazı yazacağım, oraya saklıyorum.

Battle for Azeroth, Pandaria ve Warlords of Draenor hezimetlerinden sonra çıtayı yükselten, WoW’u tekrar bağımlılık yapar hale getiren Legion’dan sonra ümit vaad edici bir genişletme paketi gibi duruyor. Özellikle müttefik ırklar ve özelliklerinin renk katacağı kesin. Yıllardır Human ve Blood Elf olarak oynadığım Priest‘imi Void Elf‘e çevireceğim. Eminim birçok oyuncuda kendi sınıfına uyan özelliklere sahip müttefik ırklara geçiş yapacaktır. Alliance’e yıllar sonra “Elf gibi” Elf ırkının gelmeside Blizzard’ın bir ayıbıdır, söylemesem olmazdı. Night Elf yokmu diye sorduğunuzu duyar gibiyim, yürüyün gidin allah aşkına yarma ve pislik suratlı Elf mi olur yaa!

Şu aşamada Legion içeriğini tüketmiş, alt kasan insanları biraz daha oyalayacaktır BfA. Bana sorarsanız BfA ön sipariş için şu an erken. Yazın okul bittiğinde yada okulların açılmasına az kala alınması daha uygun olacaktır. 4 müttefik ırkın zırh görünümünü elde etmek isteyenler ise hiç durmasın, bileklerine kuvvet başlasınlar 20-110 arası kasmaya.

 

 

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s