CS:GO Rekabetçi Rehberi

18 yıllık oyuncudan kulağınıza küpe olacak bilgiler

cs go rekabetci rehberi turkce counter-strike

Bölüm 2: Rehber

1) Her zaman, ama her zaman 5 Türk olarak oyuna girin
Bu maddeyi zaten çoğu oyuncu tecrübe etmiştir. Tek başınıza rekabetçi sırasına girmek intiharla eş değer arkadaşlar. Ne yazık ki avrupa sunucularına Ruslar denen baş belaları var. Bunlar en ufak tartışmada mızıkçılık yapıp sizi arkanızdan vuru, yetmez yerinizi ispitlerler, yetmez mikrofondan sinir bozucu sesler çıkarırlar. Karşı taraftakilerinde hile açma olasılığı çok yüksektir. Tecrübe ile sabittir. Böyle şerefsiz insanlarla gireceğinize hiç girmeyin daha iyi. Lobide 10 dakika oyuncu beklememek için 1 saatinizi heba etmeyin.

2) Sesli iletişim veli nimettir
Lobiyi kurdunuz, oyuncular girdi. Yapmanız gereken ilk şey “SA” demek değil, “mik var mı?” demek olsun. Sonra istediğiniz kadar selamlaşın, kucaklaşın. Sesli iletişim görev dağılımında, “eco” kalıp kalmayacağınızı belirlemede, yer söylemede aşırı öneme sahip. İsterse dünyanın en iyi oyuncusu olsun, mikrofonu yoksa direk atın lobiden. Bu oyunu oynayıpta sesli iletişimi göz ardı edecek insan sizden uzak olsun.

Sesli iletişimde dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta, iletişimik kısa ve net olması. Ölünce mikrofondan “aahhh nasıl vurdu beni şerefsiz kesin hile” demek yerine “Long A Pit, bir kişi” demeniz çok daha faydalı olacaktır. Unutmayın, geyik muhabbeti yüzünden ayak seslerini kaçırabilir, konsantrasyonunuzu yitirebilirsiniz.

3) Ses, ses ve daha fazla ses
CS:GO oynadığım süre zaafında keko gibi kulaklık kullanmadan oynayan çok insan gördüm. Bunlar hemen kabak gibi ortaya çıkar çünkü konuştuğunuzde kendi sesiniz size geri gelir, kafanızı allak bullak eder. Ateş ve bomba seslerini duymakta cabası. Bu yüzden KULAKLIK KULLANIYORUZ arkadaşlar. Oynunuza kulaklıksız insan almayın, aldırmayın. Oyun sırasında farkederseniz de sadece o oyuncuyu tab’a basınca çıkan skor listesinden susturun.

Ayak sesleri çok önemli. Hem rakibinizin sesini duymanız hemde kendi ayak seslerinizi duyurmamanız. Dust 2’de B tünele girince yanınızda lap lup koşturan arkadaşınız varsa o plan bitmiştir, arkadaşınızı uyarıp hemen yeni bir yol belirleyin çünkü B’de kamplayan CT sizi duydu ve şişlemek için bekliyor olacak. Oynarken bu ayak seslerini duymayan, dikkat etmeyen o kadar çok oyuncu var ki anlatamam. Sesi kısık oynamayın, ama kulak zarınızı delecek kadar da açmayın. Tek kaldığınız ve hızlı olmanız gereken durumlarda ayak seslerini birazda olsun kamufle edebilmek için ters açıya “decoy” el bombası atabilirsiniz.

4) Operasyönel haraket
T iken bombayı kurmak, CT ikende bunu engellemek zorundasınız. Bu, şu anlama geliyor: CT defansif avantaja sahip. Defansı belli bölgelere yoğunlaştırarak savunmak, saldırmaktan çok daha kolay bu yüzden CT iken gereksiz risk alıp bomba kurma bölgelerinden çok açılmayın. Sadece bomba bölgelerini korursanız hayatta kalma şansınız istatiksel olarak daha yüksek.

Bu madde özellikle Türk oyuncular için çok önemli. Dust 2’de CT iken iyi oynayan daha doğrusu mantıklı oynayan bir türk takımla daha karşılaşmadım. Herkes CT iken skor kasıp biran önce T’ye geçip oyun alma peşinde. Böyle bir saçmalık olamaz arkadaşlar. Defansif avantaj sizde iken skor peşinde koşturup kendinizi öldürmekte neyin nesi. Akıllı olup CT iken oyunu 3 el önde bitirirseniz maçı %85 kazandınız demektir. Berabere bitirirseniz %65, 9-6 geride bitiriseniz ise %50 şansınız var. Berabere ve 3 puan geride bitirdiğiniz durumlarda T’ye geçince taktik kasmanız lazım haberiniz olsun.

Terörist tarafında iseniz asla hepiniz bir cepheden saldırmayın, mutlaka arkaya 1 kişi sarkıtmaya çalışın. Bu arkaya sarkaçak kişide de AWP olmasın çünkü riskli bir iş. Eğer el bombalarını doğru kullanıp defansiz görüşü bloklayamazsa çuvallayacaktır.

5) El bombalarını düzgün kullanmak
Özellikle T oynayanlar buna çok dikkat etmeli. CT’lerin defansif avantajını ortadan kaldırmak için bunları efektif kullanmanız şart. Örneğin “Short A” dan flaş yada kamp yerine molotof atmadan çıkarsanız %80 öldünüz, geçmiş olsun. O bomba atmadan saldırıya geçme işi sizi anca Gold Nova 3-4’e kadar götürür arkadaşlar. Ondan sonraki rütbelerde bomba noktalarını MUTLAKA öğrenmelisiniz. Yeni Dust 2’nin bomba noktalarını gösteren bir videoyu aşağıda paylaşıyorum. Bomba atma işi pratik yaptıkca oturacaktır ve CS:GO hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır.

6) Yürürken nişangah hizası
Bir diğer dikkatimi çeken hususta acemi oyuncuları hemen imleci tutuş seklinden anlayabilmeniz. İmleci Hem kafa seviyesinden aşağıda hemde gereksiz yerlerde tutuyor olur bu insanlar. İmleci her zaman kafa seviyesinde ve rakibinizin çıkabileceği yerlere önceden nişan alarak yürümeniz lazım. Nişan almakla kaybedeceğiniz o milisaniyeler oyunun sonucunu belirleyecektir unutmayın. İmleci kafa hizasında tutmaya alışmak biraz pratik işi ama arkadaşlarınızı izlerken bu hatayı yapıyorlarsa onları kısık sesle uyarın. Sizde bir yere yürüken imleci aşağıda tuttuğunuzu hissederseniz kendinizi hemen düzeltin. Rakip çıkar çıkmaz kafasına yapıştırmak kadar önemli birşey yok arkadaşlar.

7) Q tuşu ile hızlı silah geçişi
Bunu kullanmayan kaldı mı bilmiyorum ama yine de yazma gereği hissediyorum. 1 ve 2 ye basmak yerine ana silahınızla son kullanılan silahlar arasında hızlı geçiş yapmak için bu tuşu kullanmaya alışmanız şart. Özellikle yakın mesafeden AWP ile ıskaladıktan sonra Q’ya basıp tabanca ile saydırmanız önemli, ikinci bir AWP atışı yapmaya zamanınız olmayabilir.

8) Gereksiz şarjör değiştirmek
Belkide acemilerin en çok yaptığı hatadır bu. Birini öldürdükten hemen sonra şarjör değiştirmek ve o sırada vurulup ölmek. Arkadaşlar, birini öldürdükten sonra şarjörünüzde 4-5 mermi kalmadığı sürece kendinizi sağlama almadan asla şarjör değiştirmeyin. Eğer öldürdüğünüz birinin yakınlarında düşman varsa sizin şarjör değiştirme sesinizi bekliyor olacaktır. Değiştirmeye başladığınız an çıkıp sizi şişlemeye çalışması an meselesidir. Bu taktiği sizde uygulayabilirsiniz; Önünüzdeki takım arkadaşınız ölürse hemen çıkmayın, rakibin şarjör değiştirmesini veya yer değiştirmesini bekleyip tam o sırada çıkın ve rakibi dengesiz yakalayın.

9) Radar kullanımı
Radar, oyunda kim nerde ne yapıyor bilmeniz açısından hayati öneme sahip. Rakibin görüldüğü son noktayı göstermesi de cabası. Bu sayede rakibiniz nerden çıkacak, nerden gelecek az biraz kestirebilirsiniz. Kamplarken de takım arkadaşınızı vurmanızı engeller. Arada bir göz ucuyla bakmakta fayda var.

10) Pistol Round ve Önemi
Genelde oyuncular bu ilk elleri biran önce bitsede gitsin yapıyor. Sakın öyle yapmayın! Bu eli kazanan sonraki 2 elide %90 kazanacaktır. Bu T tarafında 3, CT tarafında 3 olarak hesaplarsak tam 6 el galibiyet demek! Nedenine gelince, kaybeden taraf parasızlıktan mecbur 1 el daha tabanca ile oynayacak, ondan sonraki el de hafif makineli çekeceği için. Kaybeden tarafın bir taraftan tabancalarla toplu intihar saldırısı düzenlediğine çok şahit oldum, yapmayın etmeyin! Eğer ikinci elde rakibin ekonomik avantajını kırabilirseniz üçüncü elde kazanma şansınız ekonomik açıdan eşit olacaktır. Bedavadan arka arkaya 3 el vermek gibi bir hataya düşmeyin; sabredin ve akıllı oynayın.

Kazanan tarafta ise ikinci elde paranız çoksa sakın M4A4 yada AK47 almayın. Ya tabanca ile devam edin yada hafif makineli çekip avantajınızı kullanın. Bir şekilde ölüp bu otomatik silahları rakibe kaptırmanız büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanacaktır. O kadar çok gördüm ki bu aptallığı yapanı. Tabanca ile gafil avlayıp otomatik tüfeğini ele geçirdiğim çok insan oldu ikinci elde. Aynı şekilde bizim taraftanda bu hatayı yapıp kendi M4A4’ü ile tüm takımının ölümüne sebebiyet veren kekolarda çok.

Tabancalar hakkındaki yorumlarımı görmek için resimlere tıklayınız.

11) Ekonomi
Eğer profesyönel maçları seyrettiyseniz takımların 4200 parası olmadan otomatik tüfek, yelek ve bomba almadıklarını (full buy) göreceksiniz. Bizde de bu durum geçerli, Eğer full silah ve ekipman çekmeye yetecek paranız yoksa “eco” kalın. Bunu da mutlaka takım arkadaşlarınıza bildirin. Eğer tüm takımınız el başında “eco” kalmayı seçmisse sizde buna uyun. Eğer takımınız “eco” kalınca tek siz silah çekerseniz büyük ihtimalle ertesi el tüm takımınızda silah varken siz tabanca veya hafif makineli ile kalmak zorunda kalıp, en zayıf halka olacaksınız.

Tabi ki istisnalar da mevcut. Eğer maç bitimine çok az kalmışsa ve gerideyseniz farkı azaltmak, durumu eşitlemek adına risk alıp hafif makinalı ya da M4, AK47 çekebilirsiniz. Bunu da takım olarak kararlaştırmak zorundasınız. Bunu gerçekten bir taktik uygulayacaksanız yapın aksi taktirde maçı kaybetmeniz kesinleşir.

12) Silah seçimi
Oyunda her ne kadar rakip takım sohbet penceresinden aksini söylesede AUG ve SSG kullanmanızda hiçbir sakınca yok arkadaşlar. Sonuçta bu silahlarda oyunun bir parçası. İyi kullanamadığınız bir silahı alıp keriz gibi ölmektense kullanımı rahat olan AUG ve SSG’yi tercih edebilirsiniz. Bu silahları alınca asla tetiğe çok basılı tutmayın ve zoom’u açmadan ateş ederseniz AK47 ve M4A4 kadar isabetli atış yapmadıklarını aklınızdan çıkarmayın.

Bir diğer değinmek istediğim önemli nokta ise T iken, özellikle Dust 2’de asla ama asla G3SG1 almayın! Çok büyük risk!! Karşı takıma kaptırırsanız sizi çok dezavantajlı durumda bırakacaktır. Hele birde rakibiniz bu silahlara aşina ise 4-5 el vermeniz garanti. Bu gibi silahları sadece taraf değişim ellerinde yada son ellerde rakibe son çiviyi çakmak için kullanın.

13) Karşı takımla laf dalaşı
Karşı takım size ne derse desin ne hakaret ederse etsin isterse Allah kitap düz gitsin, yapmanız gereken tek şey o kişiyi engellemek olmalıdır. Gereksiz laf dalaşlarına girmek hem konsantrasyonunuzu hemde zamanınızı negatif etkiler. Moraliniz bozulup sinirleceğiniz için dikkatsizlik yapma şansınız artacaktır. Bırakın o uğraşsın size laf yazmakla, engellendiğinden habersizce. Siz oyununuza bakın, vereceğiniz en iyi cevap kazanmak olacaktır. Bu tarz pislik insanları oyundan sonra bloklamayı da ihmal etmeyin ki ilerde kazara aynı takıma denk gelmeyin.

14) İyi oynayan arkadaşları ekleme
Bunu yazmama gerek bile yok aslında, iyi oynayan ama ukala olmayan, gereksiz haraketlerde bulunmayan takım arkadaşlarınızı mutlaka arkadaş listenize ekleyin. Bildiğiniz insanla oynamak riskinizi azaltır. Aynı şekilde karşı takımda da dikkatinizi çeken bir oyuncu varsa ekleyebilirsiniz.

15) Çömelmenin Sırları
Acemilerin bir diğer yaptığı hata ise rakibi görür görmez çömelmek. Düşünce olarak mantıklı olsada oyun sırasında hemen çömelmek haraket kabiliyetinizi sınırlayacağından, keskin nişancılara daha kolay hedef olursunuz.

Çömelme özelliğini faydalı bir biçimde kullanmak istiyorsanız otomatik tüfekleri tetiğie basılı tutarak ateş ettiğinizde (buna “spray” deniyor) 6-7 mermi attıktan hemen sonra çömelirseniz rakibi tam kafadan vurursunuz. Tabi bunu nişangahın (crosshair) yerini değiştirmeden yapmanız lazım. Bu biraz pratik istiyor, bunu en iyi ölüm maçında AK-47 veya M4A4 alıp; nişan al > 6-7 mermi ateş et > çömel döngüsünü tekrar ederek refleks haline getirebilirsiniz. Her silahın mermi dağılımı farklı ama bu yöntem çok üst rütbelere gelene kadar işinize yarayacaktır.

İkinci büyük hata ise köşelerden çömelerek bakmak. Bunu asla yapmayın, böyle yaparsanız rakip sizi daha siz onu görmeden görür. Köşelerden çömelerek bakınca bacağınız sizden daha önce köşeden çıkıyor, eğer orda kamplayan biri varsa sizi görüp vurması çok kolay. Eğer çömelmenin getirdiği minimum tepme oranına çok muhtaçsanız önce ayakta bakış atıp sonra eğilin. Bunu yaparken çok hızlı davranmanız gerektiğini söylememe gerek yok herhalde.

16) Hafif makinelilerde Akrebin gözleri
Genelde insanlar hafif makinalı (SMG) çekmek zorunda kaldıkları elde P90’ı tercih ediyorlar. Buna bir lafım yok, yakın mesafeden çok etkili bir silah. Tek sıkıntısı çok pahalı olması (2350), eğer bir kaç kişi öldürmeden ölürseniz ertesi el ekonomik olarak çok zor durumda kalmanız an meselesi. Takım arkadaşlarınızın o eli kazanaması için dua etmekten başka bir çözüm daha var: UMP-45.

P90 hem pahalı hemde öldürme başına sadece 150 birim para veriyor. UMP-45 ise hem çok daha ucuz (1200) hemde öldürdüğünüz düşman başına 600 birim para kazanıyorsunuz! Bunun yanı sıra yakın mesafeden oldukça kuvvetli. Tek eksisi uzak mesafelerde hiçbir işe yaramaması (uzağa nişan alırken tabanca kullanmanız daha iyi olacaktır). Fiyat/Performans olarak bakıldığında kimse bu silahın eline su dökemez. Şu sıralar kulislerde bu silahın hasarının yama ile azaltılacağı, yada hasar değerlerininin yeniden yapılandırılacağı konuşulmakta. Bu yüzden Valve güncelleme ile UMP-45’in etkisini azaltmadan kullanmaya, verim almaya bakın.

17) Güven faktörü vs. Seçkin Hesap
Bu iki metodunda uzun detayları var. Ben sizin işinize yarayacak olayı söylüyorum, eğer oyuna yeni başlamış arkadaşlarınızla oynamak istiyorsanız “Güven Faktörü” tek seçiminiz olacaktır. Bunun dışında “Seçkin Hesap” kullanmaya devam edin. Valve’in sitesinde yazanlara göre eğer “Seçkin Hesap” özelliğini aktive etmişseniz artık “Güven Faktörü” de daha güvenli hale geliyor.

18) Tek haritalık oyuncu olmayın
Özellikle Türk oyuncular Dust 2’de takılı kalmayı çok seviyorlar. Aslında farklı haritalar sizi farklı durumlara, senaryolara adapte olmaya zorlar. Hep aynı haritada oynamak sizi ezbere itecektir, dolayısıyla gelişiminiz bir süre sonra yavaşlayıp durma noktasına gelecektir. Beynimiz tembelliği sevdiği için sizin hep aynı haritada takılmanızı ister, ama günün sonunda beynini yatıran değil, çalıştıran kazanır. Ayrıca farklı haritalarda “smurf” ve “hacker” gelme şansı daha azdır. Başlarda ve uzmanlaştıkça oynamanızı önerdiğim haritalar için sizi aşağıdaki galeriye davet ediyorum.

19) Yenilmekten korkmayın
Yenilmek, her oyun gibi bu oyununda bir parçası. Sizi asla yıldırmasın, oyunu oynamaktan alıkoymasın. Zamanla yenile yenile, yenilmemeyi öğreneceksiniz. Bu da sizin gelişiminizin bir aşaması. Kendinize bir iyilik yapın ve iki maç üst üste kaybettiyseniz mutlaka ara verin, dışarı çıkın hava alın yada bir şekilde kafanızı dağıtın. Hem stresiniz azalır hemde üçüncü maça daha konstantre çıkarsınız. Böylece tilt olup saçma sapan haraketler yapmak yerine daha sağlıklı kararlar verebilirsiniz. Unutmayın, CS herşeyden önce bir sabır oyunu.

Evet arkadaşlar, daha çok ince detay var ama başlangıç için bunların işinize yarayacağını düşünüyorum. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bu taktiklerin bir anda işinize yaramasını beklemeyin, bu rehberdeki maddeleri kendinize ilke edinerek oynamaya dikkat ederseniz zamanla temeliniz oturacaktır. Yazının başında belirttiğim gibi bu rehberi zaman zaman güncelleyeceğim. Nelerin değiştiğini ise altta bir liste olarak yazıcam. Eğer sizin de diğer oyuncu dostlarınızla paylaşmak istediğiniz noktalar varsa mutlaka yorumlara yazın.

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

“CS:GO Rekabetçi Rehberi” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s