Absentia

Ölümüne gizem ve gerilim arayanlar için harika bir dizi!

absentia amazon prime video inceleme turkce

Yayın Tarihi: 2 Ocak 2018 | Bölüm Sayısı: 10 | Bölüm Uzunluğu: 60 dk | Platform: Amazon Prime Video | Web: absentia.tv

Öncelikle peşinen söylüyorum, bu yazı dizi hakkında “spoiler” içermemektedir. Rahat rahat okuyabilirsiniz. Amazon, son zamanlarda kendine özgü yapımlarla (American Gods, The Marvellous Mrs. Maisel, The Grand Tour) bu piyasadaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Bu sefer bizi gizem, gerilim ve polisiye türlerinin birleştiği “Absentia” ile buluşturdu, iyi de etti. Absentia nasıl bir şeydir diye merak edenleri yazının devamını okumaya devam ediyorum.

Bir polis düşünün (Emily), yıllarca FBI’da başarı ile emek vermiş, meslek arkadaşı ile evlenmiş ve kendi yakalamaya çalıştığı katil tarafından öldürülmüş… Aradan 6 yıl geçmiş, kocası (Jack) ve çocugu (Flynn) bu derin üzüntüyü kalplerinin derinliklerini gömüp yola devam etmiş, hatta kocası tekrar evlenmip kendi yağlarında kavrulup gidiyorlar derken gelen bir telefonla hayatları tekrar kaosa sürükleniyor. İşte böyle bir ortamda başlıyor Absentia.

absentia tv dizi amazon prime video stana katic inceleme
Emily (Stana Katic) rolünün hakkını veriyor.

Devam eden bölümler boyunca o belirsizliği, karakterlerin o boğucu atmosferde yavaş yavaş kendilerini kaybetmesini sizin içinize işlete işlete izletiyor kendini. Her bölümün sonunda hikayenin biraz daha belirginleşmesini bekliyorsunuz ama aksine, gittiçe derinlere batıyoruz ana karakterlerle beraber. O tek bir olay nasıl dallanıp budaklanıyor, nerden nerelere geliyor insan hayret ediyor. İşin güzel yanı asla detaylarda boğulmuyorsunuz. Görsel anlatım ve senaryo sürekli elinizden tutmasa da asla kontrolü kaybetmenize izin vermiyor. Kısacası, oldukça sürükleyici bir senaryo mevcut. Bu son bölüme kadar da böyle devam ediyor.

Biraz da aktörlerden bahsedelim. Başrollerdeki aktörlerin hiçbirini daha önce başka dizilerde veya filmlerde görmedim. Gönül rahatlığı ile söyleyebilirimki yapım şirketi aktörlerin seçiminde ince eleyip sık dokumuş. Zaman zaman yan karakterlerin “sığ” kaldıkları olsada hiç biri sırıtmıyor, onların gerçekten rol yaptıkları kişiler olduklarına inanıyorsunuz. Baş roldeki ablamız Stana Katic‘e ise burdan özel bir teşekkürü borç bilirim, hayatının rolunu çıkarmış, başka yapımlarda da kendisini görmek isteriz.

Absentia gerçekten kaliteli bir yapım arkadaşlar. Film kalitesinde diyebilirim. Sanat yönetimi, dekorlar, kostümler, mekanlar hepsi on numara. Ciddi bir emek söz konusu. Tüm dizinin 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde çekildiğini göz önünda bulundurursak, vallahi helal olsun diyorum. Senaryoya gelince, mantık hatası ve açık yok denecek kadar az ki bunlar dizinin keyfini asla kaçırmayan çok küçük detaylar. Genel resme baktığımızda her anını ne olacak diye merak ettiğimiz, türk dizilerindeki gibi sırf vakit öldürmek için konulan sahnelerin olmadığı, atmosferinin bizi cidden gerdiği bir yapım.

absentia tv dizi amazon prime video patrick heusinger inceleme
Ağlak dedektif koca Jack (Patrick Heusinger)

Ne mutlu ki dizinin ana olayı bu sezon içerisinde bir sonuca ulaşıyor. Ana hikayenin tamamlanması için bir sene daha bekleyecek olmamamız güzel. Olası bir ikinci sezona ise göz kırparak açık kapı bırakmıyor değil. Başrol oyuncusu ile yapılan bir söyleşide aktör, izleyicilerin yeni sezon isteyeceğinden ve başına gerçekten ne geldiğinin anlatıldığı ikinci bir sezona kesin gözüyle baktığını söylemiş. Hadi bakalım beklemeye başladık o zaman!

Evet arkadaşlar, daha fazla ipucu vermeden yazabileceklerim bu kadar. Amazon Prime Video ülkemizde de mevcut. Üye olarak izleyebilirsiniz, hatta ilk 7 gün ücretsiz ve Absentia’yı 3 günden uzun bir süre içinde bitirebileceğinize inanmıyorum. O kadar merak ediyorsunuz ki bir bölüm daha bir bölüm daha derken (bölümler 60-45 dakika arası) bir bakmışsınız 10 bölümü bir çırpıda hüpletmişsiniz. Gizem, gerilim, polisiye ve birazda dram sevenler kesinlikle izlesin!

9/10

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s