Logitech G900 & G903 Wireless

Oyuncu faresi klasmanında zirvenin ta kendisi!

logitech g900 g903 turkce inceleme chaos spectrum lightspeed

Oyuncu faresi sınıfının ikiz kardeşleri G900 ve G903 çoğu oyuncunun rüyasını süslemekle beraber sadece çok şanslı bir kesmin sahip olabileceği fareler. Ülke standardımıza göre astronomik fiyat etiketi, sıradışı tasarımı, sadece 1ms’e sahip veri transfer hızı, kablosuz şarj opsiyonu (G903), tuşlarını dilediğimiz tarafa yerleştirebilme ve RGB aydınlatması ile dikkatleri bir hayli üzerine çekiyor. Kendisi ile geçirdiğim bir yıllık deneyimimi size özetliyorum.

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki G900 ve G903’ün kayda değer tek farkı kablosuz şarj (PowerPlay) desteği. Bunun dışında hafif daha koyu rengi ve 10 gram ağırlık ekleyebilme opsiyonu var. Geriye kalan herşey aynı; sensörü bile. Son olarakta derler ya hani farkı fiyatı diye, heh bide o faktör var. G903’ün daha pahalı olduğunu tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok.

Peki G900 serisini zirveye koyan, onları bu kadar pahalı kılan özellikler neler? Geçtiğimiz sene içersinde ona harcadığım paranın hakkını verdimi? Kısa cevap “evet” olacaktır. Uzun cevaba gelince benim ilk farkettiğim farkı üretim kalitesi oldu. Kendisi gördüğüm en sağlam yapıya sahip, özellikle Razer farelere kıyasla oldukça sağlam. Bir yıldan biraz fazla süre hakkını vererek kullanmama ve birkaç kez elimden düşürmeme rağmen en ufak bir aşınma, kullanılma belirtisi göstermedi. Başka bir fare olsa baş parmağımızı koyduğumuz yerde belirtiler gözle görülür olmuştu. Bu kadar sağlam olmasına ve içinde kablosuz verici, pil gibi “ekstra” unsurlar barındırmasını göz önüne alırsak, sadece 110 gram ağırlığa sahip! Kablolu eSpor fareleri 85-95 gram aralığında üretiliyor. Logitech’i bu fareyi hafif tutmak adına elinden geleni yaptığı için kutluyorum!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Manyetik sökülüp/takılabilen yan tuşlar: İki elle kullanılabilen “ambidextrous” farelerin çoğunda sağ tarafta da iki tuş oluyor (steelseries sensei vb.) su sağ taraftaki tuşlar beni ömrüm boyunca rahatsız etmiştir ve bu tarz fareleri tercih etmemin önünde engel oluşturmuştur. Ne mutlu ki G900’de bunları istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Sağ tarafta ekstra 2 tuş mu? buyrun takın. Yada sağda solda hiç bir tuş istemiyormusunuz? oda mümkün. Bu kişiselleştirmeyi yapabildiğiniz ender farelerden G900 ve G903.

Sıradışı tasarım dedik. Logitech mühendislerine göre bu alışılmışın dışındaki yapı farenin hafif olabilmesi için yapılmış. Kullanılan malzeme kalın ve kaliteli olunca bu yerinde olmuş. Mesela Logitech’in diğer kablosuz fareleri G402 Wireless ve G703 daha alışıldık bir tasarıma sahip. İkisi de 107 gram, yani sadece 3 gram daha hafifler ama elinize aldığınızda daha ince bir plastikten yapıldığını hemen farkediyorsunuz. G900’deki kadar sağlam ve sert bir his vermiyor size. işte bunların hepsi kullanılan kaliteli malzeme ve sıradışı tasarımı sayesinde. Admalar ağırlıktan ne kadar tasarruf edersek kardır diyip kaydırma tekerleğinin bile içini boş yapmışlar.

Logitech G703 incelememiz için tıklayın

Kaydırma tekerleği demişken, Logitech bu alanda da hiçbir özelliği eklemekten geri kalmamış. Dikey olarak kaydırmanın yanı sıra yatay olarakta (sağa ve sola) kaydırma da yapabiliyoruz. Günlük kullanımda faydası bir yana, bu oyunlardada da ekstradan 2 programlanabilir tuş demek. Ayrıca hemen gerisindeki tuş sayesinde kademeli yada serbest olarak kaydırma ayarları arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

DPI ayarını yaptığımız iki tuş var. DPI yukarı DPI aşşağı işim olmaz diyorsanız bunlarıda istediğimiz gibi programlayabiliyoruz. Oyunlarda da oldukça işe yarıyor. Ben CS:GO’da “B-4-2” ve “B-5-2” olarak makroladım bu tuşları. G900’de şikayet edemeyeceğiniz unsurların başında tuş sayısı geliyor kısacası. RGB Aydınlatma gerekli olmasa da hoş bir detay. Sürekli açık olduğunda 8, zamanla aydınlanıp kısılma ayarında (breathing effect) oldukları zaman 4-5 saat pil ömrünü azaltıyorlar, bilginize. Pil ömrü ise epey uzun, hiç oyun sırasında bitmedi ve çok hızlı şarj oluyor.

Artılar

 • Sıradışı tasarımı, sağlam ve hafif yapısı
 • Tamamen programlanabilir, makrolanabilir 11 tuşa sahip olması
 • Kablosuz olmasına rağmen RGB aydınlatmaya sahip olması
 • Bir oyuncu faresine göre uzun pil ömrü, hızlı şarj
 • Bizi yıllar sonra “lüks oyuncu faresi” sınıfı ile tekrar tanıştırması
 • Kaydırma tekerleğinin yatay kaydırma da yapabilmesi
 • Endüstri’nin en iyilerinden PWM 3366 sensör (sadece Logitech’de var)
 • DPI ayarının ışıkla geri bildirimi olması
 • Sağ ve sol yan tuşları isteğinize göre ekleyip çıkarabilmeniz
 • Dahili bellek ile yazılım olmadan da çalışabilmesi
 • Kabloludan bile daha az gecikme sunan “Lightspeed” kablosuz bağlantı
 • Şarj ederken’de kullanabilmeniz
 • Alıcı’yı kablosuz sinyal parazitinden koruyan aparatı
 • Kullanmadığınız zaman kapatabilmeniz

Eksiler

 • Fiyatı, özellikle Türkiye fiyatı
 • Simetrik tasarımı ergonomik tasarım sevenleri cezbetmeyebilir
 • Kaydırma tekerleğinin dikey tuşu çok sert
 • Kaydırma tekerleği serbest moddayken fareyi sağa sola haraket ettirdiğinizde “tık tuk” ses yapması
 • İki ana tuşa (Rigt-Left Click) basmanın biraz sert olması

Sonuç

G900 ve G903 kesinlikle lüks, amiral gemisi fareler ama bunun hakkını veriyorlar. Logitech koyabileceği her özelliği koymuş ve rakipsiz bir oyuncu faresi sunmuş biz oyunculara. Gerçek kablosuz fare deneyimi başlatan fare olması G900’ü daha da özel kılıyor. En iyi kablosuz fareye sahip olmak istiyorsanız şu anda piyasadaki tek seçim G900 ve G903 kardeşler. Ben ergonomik olmasından dolayı birçok özellikten vazgeçme pahasına G703’e geçtim. G900’ü sadece laptop’umda kullanıyorum ve kesinlikle ayrılamayacağım bir fare. Lüksün gözü kör olsun 😉

Kısacası en iyi kablosuz fareyi istiyorsanız G900, Lüks olmadan en iyi kablosuz oyuncu faresi derseniz G703 veya G403 Wireless derim. Tüm bu faktörleri göz önüne alınca G900 ve G903 tartışmasız en iyisi. Gönül rahatlığıyla Oyuncu Dostu Editörün Seçimi (ODES) ödülünü hakediyor.

10/10
oyuncu dostu turkce oyun donanim anime inceleme

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s