Logitech G633 Artemis Spectrum Kulaklık

logitech g633 artemis spectrum kulaklik turkce inceleme

Üst seviye oyuncu kulaklığı denince ilk akla gelen kulaklıklardan biridir G633. Kendisi aynı zamanda iki senedir kullandığım, Arctis 7 denen ucubeyi almak için sattığım, bu nedenden derin pişmanlık duyduğum bir kulaklıktır. Bakalım onu diğerlerinden ayıran ve beni sattığıma pişman eden özellikler neler.

İlk göze çarpan özellikleri sıradışı ve aydınlatmalı tasarımı oluyor. En azından benim için böyleydi. Sonra üzerindeki tuşlar, USB ve 3.5mm çıkışa aynı anda sahip olması diye gidiyor. Büyük ve pahalı abisi G933‘ten tek farkı kablolu ve daha hafif olması (içinde pil olmadığı için). Ses özelliklerine gelince; aslında bir stereo kulaklık G633. 7.1 desteği sanal yani yazılım ile. Bence böyle olması daha iyi; gerçek 7.1 kulaklıklar hem aşırı pahalı hemde ses deneyimi yıllardır stereo’ya alışmış insan kulağı için çok farklı, alışması çok zor.

Ses kalitesi nasıl diye soracak olursanız size 10 üzerinden 8 derim ki bu bir oyuncu kulaklığı için yüksek bir değer. Nedense firmalar oyunculara kulaklık pazarlamak için ne kadar gereksiz, göz boyayıcı özellik varsa koyuyor ama iş asıl olaya yani ses kalitesine gelince masraftan kısıyorlar. Piyasada kaç tane ses kalitesi ve mikrofonu çok iyi olan kulaklık var ki? Sürekli kulaklık deneyen biri olarak söylüyorum: çok az. Böyle bir tabloyu göz önünde bulundurup fiyatını da hesaba katınca aldığımız sonuç çok tatminkar.

Şahsen sanal 7.1 olayını çok kullanmadım. Surround’u açınca doğal olarak ses kalitesinde düşme oluyor. Zaten çoğu online oyun kendi sanal ses desteğini kendi içinde barındırıyor. Anlatmak istediğim olaya en iyi örnekler CG:GO’nun HRTF’si ve Overwatch’un Dolby Atmos’u. Bunların da ideal çalışmaları için kulaklığınızın stereo’da ayarlı olması lazım.

RGB aydınlatma aslında sizin için birşey ifade etmiyor çünkü görmüyorsunuz. Sadece masa üstünde veya kulaklık standında durunca gösteriş yapmaya yarıyor. He birde canlı yayında oyun oynayanlara yarayabilir. Üstünde 4 adet tuş var, bunların üçünü istediğiniz gibi programlayabiliyorsunuz. Ben üstteki ikisini yan ton (sidetone: dışarıdaki sesi duyma) özelliğini yükseltip alçaltmak için, diğerinide surround’u açıp kapamak için programlamıştım. En alttakini mikrofonu sessize almak için kullanıyorsunuz zaten.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Birazda çift ses girişi olayına değineyim. USB’den bilgisayara, 3.5mm girişi ile telefona bağlayabiliyorsunuz. Üstte bulunan tuştan da bu ikisi arasında geçiş yapıyorsunuz. Aynı anda ikisini de duyamıyorsunuz. Teoride kulağa çok iyi gelse de öyle bilgisayar oynarken telefon gelirse burdan bakarım olayları pratikte çuvallıyor. Birinci neden, 2 kablo bağlayınca etraf kablodan geçinmiyor. İkincisi, iki girişin de mikrofonu ayrı. 3.5mm olanı telefon kulaklık kablosu gibi üstünde. Neyse yahu anladınız olayı, uzun lafın kısası G633’ü telefon/mp3 veya başka aletlerle kullanabilmenize yarıyor işte. Mesela bu özellik kablosuz olan G533‘te yok; dünya para verip PC veya konsol dışında kullanamıyorsunuz! G633’te 3.5mm giriş olması bu yüzden önemli.

Gelelim sağlamlığa. Kaç kere düşürdüm bilmiyorum ama hiçbirşey olmadı. Sadece yanlarda bulunan manyetik değişebilen kapaklar yerinden çıkıyor. Bu da abartılacak bir sorun değil. Esas sorun kulaklıkların askı kısmında parlak bir kaplama var ve orası parmak izi, çizik gibi keyif kaçırıcı unsurlara davetiye çıkarıyor. Kulak boy ayarıda çok hassas, kafanıza takınca, çıkarınca ister istemez ayar kaçıyor. Aynı ayarı yapmak birkaç saniyenizi almaz ama çok mu zordu kilit mekanizması koymak? Bence bu fiyat bandında olmaması gereken bir sorun.

Kulaklık kısmı rahat, minderleri terletmiyor ve kulağınızı tamamen sarıyor, güzel izole ediyor. Dürüst olmak gerekirse Arctis 7’ninkiler kadar yumuşak ve rahat değiller ama kesinlikle ortalamanın çok üstündeler. Kafamıza dayadığımız üst bölgede minder olması da büyük artı. Uzun oyun seanslarında kesinlikle kulak çevresine ağrı yapmıyor.

Artılar

 • Oyuncu kulaklıklarında az rastlanan iyi ses kalitesi
 • Zengin programlanabilir tuş sayısı
 • USB ve 3.5mm girişlerinin olması
 • Ses kartına gerek kalmadan kullanabilmeniz (USB ile)
 • Dikkat çekici tasarıma ve konfora sahip olması
 • Oyun profillerine göre programlanabilen tuşlar ve ses ekolayzırı
 • Mikrofon kalitesi iyi ama yine de gereksiz dış sesleri (klavye vs.) izole edemiyor
 • Logitech’in Türkiye’de geniş servis ağının olması içinizi rahatlatıyor.

Eksiler

 • Tuşlar çok sert, basınca Discord’dakiler bile duyuyor o “tak tuk” tuş seslerini
 • Manyetik dış paneller kulaklığı düşürünce etrafa saçılmaktan başka bir işe yaramıyorlar.
 • RGB aydınlatma hoş ama gereksiz
 • Hassas boy ayarı zırt pırt kayıyor
 • Ekolayzır ayarını seçerken ayarın kaydedip kaydedilmediği geribildirimi olmaması kafa karıştırıyor (seçtikten sonra “save to headset” tuşuna basmanız gerek)

Sonuç

Logitech G633, çoğu oyuncu kulaklığının aksine verilen parayı hakeden bir ürün. G933 mü yoksa G633 mü? diye sorarsanız cevabım bir saniye bile düşünmeden G633 olacaktır. Hem daha hafif hem daha ucuz. Tasarımı güncel Logitech tasarım çizgisinden biraz geri kalsada günümüz için hala iddialı bir kulaklık. Arctis 5 ve 7 yerine gönül rahatlığı ile bunu tercih edebilirsiniz. Keşke bende Arctis’in tasarımına kanıp olaya lapin gibi atlamasaydım…

8/10
oyuncu dostu turkce oyun donanim anime inceleme

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s