Boku Dake Ga Inai Machi/Erased

Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler…

boku dake ga inai machi erased turkce inceleme

Ad: Boku dake ga Inai Machi/ Erased | Bölüm Sayısı: 12 | Yayın Tarihi: 8 Ocak 2016 | Stüdyo: A-1 PicturesTürler: Gizem, Psikolojik, Seinen, Supernatural

Satoru Fujinuma, 29 yaşındaki manga yazarı abimiz, doğaüstü bir yeteneğe sahiptir. Ne zaman kötü bir şeyler yaşanacak olsa veya yaşansa kısa bir zaman aralığında geriye gider. Fakat ona yakın birini öldürmekle suçlandığında bu geri dönüş kısa bir zaman dilimi yerine onu 18 yıl öncesine, ilkokula götürür.

Kısa bir zaman sonra gönderildiği dönemdeki bir sınıf arkadaşının cinayetinin ve birkaç cinayetin daha birbiriyle bağlantılı olabileceğinin farkına varır. Bu sınıf arkadaşı Kayo Hinazuki’dir. Böylece 11 yaşındaki Satoru, Kayo’nun cinayeti gerçekleşmesin diye elinden geldiğince uğraşacaktır. Fakat bu geleceği değiştirmeye yeterli mi?

Evet arkadaşlar yukarda yazdığım özetten anlayabileceğiniz üzere animemiz Supernatural (doğaüstü) türünde bir animedir. Ne kadar supernatural animeleri sevmesem de Boku Dake ga Inai Machi izlerken gayet hoşuma giden bir anime oldu. Doğaüstü güçleri ne kadar ana hikayeyi oluştursa da anime boyunca çok kullanılmamakta ve bu sayede aniemin hikayesinin akışını bozmamaktadır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Arkadaşlık kavramını çok derinden işleyen bu animemizde aslında insana bir arkadaşı için nelerden vazgeçebileceğini düşündürmektedir. Yer yer insanlar arasındaki güven bağını da sorgulatan animemiz gerçekten bana tekrardan neden 12 bölümlük animeleri sevdiğimi hatırlattı. Hikaye o kadar kompakt ve güzel bir şekilde anlatılmış ki 220 bölümünün 90’ı Filler olan Naruto’da (Shippuuden’i katmıyorum bile)  bu hikayeyi anlatmaya kalksanız en az 50 bölüm sürer.

İzleyicisine ne anlatmak istediğini muhteşem bir şekilde aktarmakta ve bunu yaparken de heyecanı hep en üst seviyede tutmakta.

Hikayesi ve kurgusu muhteşem olan animemiz daha 1 senelik bir anime olmasının verdiği güzel görselliğin yanı sıra 12 bölüm gibi minimum bölüm sayısına sahip olmasıyla beraber kesinlikle izlenmesi gereken animeler arasında.

Not: Aynı animenin birde 12 bölümlük dizisi mevcut. Netflix’ten izleyebilirsiniz – Wolfox

8.6/10

Yazar: Mad Otaku

Retro oyun hastası, Metroidvana haritalardan çıkamayan, zindanların vazgeçilmezi, JRPG aşığı Animeci bir Japon hayranı olarak sizlere elimden geldiğince yardım etmeye ve sizi gerek oyunlar hakkında gerek animeler hakkında olsun, bir fikir sahibi edindirmeye çalışacağım.

One thought on “Boku Dake Ga Inai Machi/Erased”

  1. Geri bildirim: Anime’nin Türleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s