2018’de PC Toplama Derdi

Bu iş hiç bu kadar pahalı ve sinir bozucu olmamıştı!

Reklamlar
ram ekran karti fiyatlari kripto para

Evet arkadaşlar, son 20 yılın en talihsiz zamanlarını yaşıyoruz PC severler olarak. Normal bir bilgisayar toplamak bile pahalıyken şöyle orta direk bir oyun bilgisayarı toplamak geçen seneye kıyasla cebinizden ekstra 1000-2000 lira çıkması ile sonuçlanıyor. Peki neden böyle oldu? PC Oyuncularını zora sokan bu durum nasıl oluştu açıklıyorum.

1-) Kur
Evet, burası malum. Ne yazık ki geçtiğimiz sene içerisinde para birimimiz dolara ve avroya göre çok değer kaybetti.  Bu ne demek? Bir ürünü alırken artık eskisine kıyasla cebimizden daha fazla TL çıkması demek. Hemen bir kıyas yaparsak geçen sene 750 liraya alınan bir işlemci (Ryzen 5 1500X) şu an 850TL civarlarında dolanıyor. Tek parçada 100TL kaybettik. Keşke bu her parçada 100TL olabilseydi dostlarım ama ne yazık ki öyle değil.

2-) RAM Fiyatları
Cep telefonlarından bilgisayarlara, SSD’den flaş belleklere çoğu elektronik alet depolama için “NAND” bellek kullanıyor. Bu bellekler ise RAM üreten fabrikalarda aynı üretim bantlarında üretiliyor. Talebin tarihte hiç olmadığı kadar yüksek olduğu kritik bir parçadan bahsediyoruz. Hal böyle olunca en ufak faktörlerin bile fiyata etkisi çok büyük. Şu anda RAM üreten 4 büyük firma var. Bunlar Hynix, Samsung, Micron ve Toshiba. Bellek pazarının %90’ından fazlasını ellerinde bulunduruyorlar. Toshiba son zamanlarda üretim faaliyetlerini RAM’den NAND belleklere çevirdi, kaldı elimizde 3 firma. Rekabetin olmadığı yerde fiyatların her zaman yükseldiğini ve belleklere olan talebin çok arttığını hesaba katarsak  geçen sene 250 liraya aldığınız bellek (16gb Kingston Hyperx DDR4-2400mhz) kur faktörünü de ekleyince size tam 900 liralık bir kazık olarak geri dönüyor!!!

ddr4 fiyat analiz
2017 başından beri DDR4 RAM fiyatı iki kat artmış!

Okuduğum birçok yazıda geçmişteki fiyat trendine bakıldığında RAM fiyatları hep bir sonraki nesil çıkmadan kısa bir süre önce düşüşe geçmiş. Çıktıktan bir süre sonra daha aynı düşük seyri göstermiş, belli bir müddet sonra da tekrar yükselmiş. Bunun sebebi ise üretici firmaların eski üretim bantlarını yavaş yavaş yeni çıkan teknolojiyi üretmek için değiştirmesi. Sağlam kaynaklardan edindiğim bilgiye göre DDR5’in bu yılın sonlarına doğru satışa çıkacağı söyleniyor. Eğer bir gecikme olmazsa yıl sonunda DDR4 bellek fiyatları düşmeye başlayacaktır. Eski seviyelere gelir mi? Bence gelmez. Olsun, ne kadar düşerse o kadar iyidir diyelim, kendimizi avutalım.

3-) Ekran Kartı Cehennemi
Kur dedik, RAM dedik. Hadi bunları daha fazla para verip alabiliyoruz. Bir de çok daha fazla para vermeyi göze almamıza rağmen bulamadığımız bir parça var: Ekran Kartı. Tamamen bulunamaz değil ama bulabildiklerimiz düşük seviye ve çok pahalı. Kısaca şöyle özetliyorum; Geçen sene 1800 lira verip “GTX 1070 8GB” alabiliyorduk ki bu alabileceğiniz en üst seviye ekran kartının 1-2 “tık” aşağısı. Peki şimdi durum ne? GTX 1060 6GB yani performans olarak %30-40 daha zayıf olan bir kart tam tamına 2600 lira bandında seyrediyor!!! Üst seviye olan GTX 1080, 1080Ti, Titan XP ve AMD denkleri ise ortalarda yok.

Bunun tek sebebi bize yıllar sonra ikinci bir “altına hücum” devri yaşatan kripto para birimi çılgınlığı. Bu kripto paraların yaratılmasında kullanılan hesaplamarın çözümü ne yazık ki ekran kartlarının paralel işlem mimarisine daha elverişli. Bu malum nedenden ötürü gözünü para hırsı bürümüş, kolay yoldan köşeyi dönme hayalleri olan herkes ekran kartlarına hücum etti. Üretim talebi karşılayamaz hale geldi, fiyatlar tavan yaptı.

İşin ilginç yanı üreticilerde bu durumdan memnun değil.  Sonuçta üretimi arttırmak ciddi anlamda parasal yatırım gerektiren bir iş. Kripto paranın fiyatıda bir inip bir çıkıyor, yarın bir gün çakılırsa bizim yatırım çöpe gidebilir daha da kötüsü ekran kartlarını paraya çevirmek için madenciler ikinci el marketleri ekran kartına boğarlar, uzun bir süre ekran kartı dahi satamayız diye düşünüyorlar. Haklılar da. Sonunda olacağı da aynen bu.

gpu fiyat analiz
GTX 1070’in fiyatı ederinin çok ama çok üstüne çıkmış

Maalesef ekran kartı konusunda yapabileceklerimiz çok az. Üreticiler bunla mücadele için kendi sitelerinden normal fiyatlara (kişi başı limit 2 adet olarak) satmaya başladı ama bu da işe yaramadı yine ışık hızıyla kayboluyorlar satışa çıkar çıkmaz. Bu durumda bize tek yardımcı olacak olay kripto paraların çökmesi, çok değer kaybetmesi. Bitcoin fiyatları 17000 dolarlardan 10bin seviyesine gerilemeye başladı. Diğer para birimleride bunu takip ediyor haliyle. Artık ne kadar çıkar iner bilemem. Tek bildiğim çokta uzak olmayan bir zamanda 4 te 1 fiyatına ikinci el bir GTX 1080Ti alabilecek olmamız 🙂

Sonuç
Kur konusunda yapabileceğimiz bir şey yok. Bunu artık sineye çekeceğiz. Biraz gerileme olsa da asla eski seviyelere inmeyeceği acı bir gerçek. RAM fiyatları aşırı pahalı, DDR5’in çıkmasıyla beraber yıl sonuna doğru düşüşe geçmesi bekleniyor. Peki ekran kartı? işte burası tam bir muamma, kim ne derse yalan söylemiş olur.

Ekran kartı konusunda kripto para birimlerinin çakılması hariç iki potansiyel çözüm daha var. Biri, önceden toplanmış marka bilgisayar (msi, asus, alienware vb) almak. Evet, yanlış duymadınız! Biraz kendime ihanet gibi olacak ama durum bunu gerektiriyor. Bu tarz firmalar parçaları sene başında belli bir adedi belli bir fiyata teminat ile toptan aldıklarından dolayı dalgalanmadan o kadar etkilenmediler. İçlerinde sağlam ekran kartı barındıran modeller de yok değil. Biraz araştırma ve planlama gerektiriyor.

GTX 1060’ın trajikomik fiyatı! Bu fiyatı göze alıp kartı bulamayanlar da çok.

İkinci potansiyel çözüm ise şu; nvidia önümüzdeki ay 2000 serisi ekran kartı modellerini açıklayacak. Eğer kripto madencileri cezbedecek kadar performans artışı, enerji tasarrufu sunarsa insanlar ellerindeki 1000 serisi kartları satıp, yenileri ile değiştirmek isteyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, aldığınız kartın nasıl bir durumda olduğu. Ben olsam test etmeden almam, peşinen söylüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

“2018’de PC Toplama Derdi” için 9 yorum

  1. PC bitmedi bitmez ama şu an sıfırdan toplamak hiç mi hiç mantıklı değil. PS4 Pro alıp indirim kollayarak özel oyunları oynamak çok daha mantıklı. 1700-1900 liraya toplayacağınız hiçbir bilgisayar PS4 Pro’dan iyi olamaz, onun kadar çok oyun çalıştıramaz.

   Beğen

 1. Bu kurla bu sanal madencilik pc bileşenleri uçurdu gitti özellikle sanal madencilik kolay yoldan para kazanmak istiyenler ellerinde ki paranın büyük bi kısmını ekran kartına yatırdılar .Haliyle çok talep olunca ekran kartlarına iyi bi ekran kartları almak çok güç oldu bide kur fiyatları olunca 😀 gidin amazonda v.s sitelerde bakın 1.000 dolara gtx 1080 ti lar filan var .Biz ise bunun çalışarak 4.5 katını ödüyoruz ayrıca adamların senelik kazancı bizim 1 trilyonun 4 te 1 filan .En iyisi konsol almak ya da 6-8 bin arası bi makine toplamak ki ekran dahil filan değil ekipmanlarda yoksa daha aşağısı gelecek oyunlar için bileşenler yetersiz kalıcak.Şu sanal madencilik olayı biraz düşse ekran kartları fiyatlarıda baya bi düşüş olur .En iyisi playstation 4 pro almak oyun kovalamak ps3 oynamamış arkadaşlarda ps3 alsın ondan sonra ps4 geçmeleri tavsiye ederim.Düşük bütçeli bilgisayar toplayacak arkadaşlarada tavsiyem 2 milyarlık pcler toplamayın 1 sene sonra elinizde ki makine çöp olucak ve yine toplamak zorunda kalırsınız en az 5 bin tlik makine toplamanızı tavsiye ederim ( sadece kasa ) 5 bin tl de çalışabilecek arkadaşlar toplasın onun dışında ailesinin durumu kötü olan toplamasın değmez derim.

  Beğen

  1. Aynen, şu an yapılacak en iyi şey PS4 Pro almak bencede. Şaçmalaşan fiyayatlar yüzünden 5000₺ gibi ciddi bir rakama bile adam gibi bilgisayar toplanamıyor. Toplanır toplanmasınada anca LoL yada Fortnite vb. oyunlar oynanabilir. PS4’te ise ciddi iyi oyunlar mevcut şu an; Bloodborne, Monster Hunter World, Shadow of Colossus, God of War 4 diye gidiyor liste. Kaldı ki bu oyunlar zaten PC’de yok.

   Beğen

 2. 22.06.2018 yazım tarihim ve dolar bu gün itibariyle 4.77 lerde seyrederken ryzen lı apular i5 mi i7 mi diye düşünürken 1050 ti almak gerçekten üzücü bir gerçek 6000 TL bile olsa elinizde sadece kasayı zor topluyorsunuz sanam mağdencilik olayı koptu gidiyor ama burdan herkese söyliyelim benim gibi pc de oyun oynama sevdalıları şuan pc toplamasın TEK KELİME “ELİNİZDE PATLAR” ha dersenizki ben cs go ya lol a dewam edicem PUBG oynıyacam ne varki bunda dicekler “bana sorarsanız onuda kendileri toplamasınlar ” çinden de getirseniz amazondan aliexpressten pek fazla fark etmiyor sadece daha önce toplu alım yapmış firmalar elimde kalmasın mantıgı ile hareket edip biraz daha makul fiyatlara ürün satıyorlar BENCE gidin pazarlık edin toplanmış pc leri bu gün N11 de bile bulabiliyorsunuz bunların telefon numarasını bulun arayın. Bu gün 1900 lerde indirimli fiyatı diye gösterilen
  i5 4570 601TL
  GIGABYTE-H81M-S2 235 TL
  8 gb 1600 253 TL
  asus r7 240 2 gb ddr5 dx12 ekran kartı 312 TL
  500 gb hdd 181 TL
  kingchuxing ssd 128 gb 186 TL
  bunda daha kasa yok power yok ekran yok hiç bişi yok toplam fiyat 1769 TL
  bu sistemin aynısını n11 de var satış fiyatı kasa power dahil 1900 TL fakat adamları aradığınızda 1650 TL ye vere bileceklerini söylüyorlar işte pazarlık payı muhabbetine
  bence değermi işte cs go lol pubg oynıcaklar bu şekilde alsın derim çok araştırdım gerçekten bunu bir yere yazmak istedim ama
  ŞU ANDA MASAÜSTÜ PC TOPLANMAZ ARKADAŞLAR…

  Beğen

 3. son 10 yıldır p4 işlemcili sdramli pc vardı bu sene araştırdım fiyatlar uyum sorunları falan filan suan birinden ddr2 ram anakart işlemci 120tl ye aldım.140 tl yede ekran kartı aldım.cs oynasa yetiyorda artıyor.ssd ram ve işlemci takviyeside yapacağım.zanndiyorum cehalet mutlulukmuş :).yazınızı okudum.bir on sene sonra geçmek isterim.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s