Unutulmayanlar: Syberia I & II

Sibirya’nın soğuğu hiç bu kadar duygusal olmadı…

Reklamlar
kate walker syberia

Yapımcı Microids | Yayıncı Microids | Platform PC, PS2, PS3, macOS, iOS, Android | Türü Macera | Web Site microids.com | Çıkış Tarihi Ağustos 2002 & Mayıs 2004

Yıl 2007 civarı, belki 2008. Amerikanın ufak, dağlık bir kasabasında üniversite öğrenimindeyim. Saat sabah 6’ya doğru yaklaşırken dışarda hava -15 derece, yarım metre kar var. Tıpkı Sibirya’da gibiyim. Ordayım da zaten, az önce başına akşamüstü oturduğum Syberia 2’yı bitirdim. Göz yaşları içindeyim…

Belki biraz geç tanıştım Syberia ile. İncelemelerini okumuştum ama bir türlü fırsat olmamıştı. Bir gün macera oyunlarına çok düşkün bir arkadaşımla laflarken aklımıza geldi. Hemen ilk oyunu indirip başladık oynamaya. İlk oyunu büyük bir merak içinde bitirdikten sonra hemen ertesi gün İkincisine başladım. Hayatımın o 2-3 günü Syberia ile geçti resmen. Bu yüzden bende bir hatırası hep olacaktır. Bu yazımda kronolojik olarak her iki oyuna da değineceğim.

Grafikler zamanına göre çok ahım şahım değildi ama bir 3D macera oyununa göre oldukça iyi idi. Beni asıl etkileyen Syberia’nın atmosferi olmuştu. O sessiz, steampunk vari dünyada yanlızlık hissi adeta çekmişti beni içine. Tabi bunda penceremin dışındaki atmosferik şartların oyundakine benzer olmasınında katkısı yok değildi.

Karakterlerin orjinalliği, işlenişi, Kate ve Oscar arasındaki bağın güçlenmesi; Valadilène, Barrockstadt, Aralbad gibi mekanlar… Bunların hepsi özenle hazırlanmış olup sizi oyunun evrenine çekmekle kalmıyor, sürekli merak ve keşfetme hisside uyandırıyordu.

Vardığımız her yeni mekan kendine has bir atmosfere sahipti. Beni asıl etkileyende bu mekan tasarımı olmuştu. Hele Aralbald’daki otel beni en çok içine çeken yerdi. Keşke gerçekte böyle bir yer olsa da gitsem diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Syberia 2, direkman ilkinin bittiği yerde başlıyordu. Hikaye ve zaman olarak arada kopukluk olmaması oyunsal ve duygusal bütünlüğü asla bozmuyordu. Burda bir parantez açmak istiyorum; sonradan okuduğuma göre oyunun yapımcısı Benoit Sokal, Syberia’yı tek bir oyun olarak piyasaya sürmek istediklerini ama çok uzun olduğunu düşündükleri için ikiye böldüklerini söylemişti. Bence de iyi düşünmüşler zira bu onlara Syberia’nın geri kalanını daha da geliştirmek için epey zaman tanıdı ve neticesinde başka bir başyapıt olan Syberia 2 çıktı ortaya.

Syberia serisinin efsaneler arasında yeralmasının birkaç nedeni var. Birincisi, başyapıt seviseyinde bir hikaye. İkincisi ise oyuncuyu yormayan, dikkatini dağıtmayan oynanış ile beraber mantık sınırlarını zorlamayan, alakalı bulmacalar barındırması olmuştur. Ayrıca Syberia’nın çıktığı yıllarda Adventure/Macera türü hemen hemen ölmek üzereydi. Uzun zaman sonra bu türde böyle bir oyun çıkmasıda tüm dikkatleri üzerine çekmesine sebep olmuştu.

2012 yılında Benoit Sokal’ın Syberia 3’ün hikayesini yazmak için Microids ile anlaştığu, oyunun ise 2015 içinde çıkacağı duyruldu. Ne yazık ki oyun 2017 yılına kadar gecikti. Bu kadar gecikmeye rağmen hatalarla dolu olması, rahatsızlık verici kontrolleri ve eskisine kıyasla sönük kalan konusu yüzünden hiç tutmadı. Şimdi ise Steam’de dakka başı indirime sokup 20TL’ye oyunculara itelemeye çalışıyorlar. 2018 yılında ise oyundaki hataların çoğunun düzeltildiği söyleniyor hatta saçma sapan bir DLC filan eklemişler 20 dakika süren… Belki bir gün ilk iki oyunun hatrına alır oynarım kimbilir…

Uykusuzluktan şişen, Syberia 2’nin sonundan dolayı gözyaşları ile dolan gözlerimi sildikten sonra sabaha karşı 6:15 civarında uykuya daldım. Uyandığımda saat 8 idi. Bu kadar geç yatmama rağmen sadece 2 saate yakın uyuduğuma şaşırmıştım. Pencereden dışarı baktım hava kapalı, yeni aydınlanıyor gibiydi. Bilgisayarımı açtığımda saat kısmınada yazan 20:14’ü görünce yaşadığım şaşkınlığı size anlatamam; Nasıl yani? Bütün gün uyudum mu? Eh be Syberia!

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s