Shigatsu wa Kimi no Uso/Your Lie In April

Müzik ruhun gıdasıdır!.

Reklamlar
your lie in aprit turkce inceleme

Ad: Shigatsu wa Kimi no Uso/ Your Lie in April | Bölüm Sayısı: 22 | Yayın Tarihi: 10 Ekim 2014 | Stüdyo: A-1 PicturesTürler: Drama, Müzik, Romantik, Okul, Shounen

Genç yetenek, insan metronom, muazzam piyanist Arima Kousei, bütün yarışmaların mutlak birincisi. Onun için en önemli yarışmadan önce annesini kaybeder ve kendi çaldığı notaların sesini duyamamaya başlar.

Bu olayın ardından piyona çalmaya 2 sene ara veren Kousei’den müzik camiası bir daha haber alamaz. O genç yeteneklerin idolü ve notaların hakimi bu olayın ardından kaybolmuştur. Kimseye neden piyanoyu bıraktığını asla anlatmamıştır.

Ortaokul son sınıfa giden Kousei bir nisan günü en yakın arkadaşları Vatari ve Tsubakiyle buluşmaya giderken hastanenin önünde keman çalan bir kız görür. Siyah beyaz olan hayatına bir anda renk gelmiştir onu görür görmez. Daha önce bu kadar içten, bu kadar tutkulu enstrüman çalan kimseyi görmemiştir. Kızla talihsiz bir şekilde tanışır ama kız Vatari’den hoşlanmaktadır.

Arkadaşlarıyla beraber o gün Kao’nun (kızın adı) keman yarışmasına giderler. Kousei gözlerine inanamaz. Şimdiye kadar notaların kutsallığına inanan Kouse’nin gözleri önünde yeni tanıştığı bu kız hiçbir notaya uymadan, içinden nasıl gelirse öyle çalmaktadır. Seyirciler kızın müziği karşısında büyülenmiştir. Kousei de ne kadar büyülense de notalara uymayan birinin turu geçemeyeceğini bilmektedir. Ama mucizevi bir şekilde seyircilerin en çok beğendiği Kao-chan olur. Bu sayede turu geçen Kao’yla hiçbir piyanist çalışmak istemez. Kousei’nin de piyano çaldığını öğrenen Kao ondan yardımcı piyanisti olmasını ister. Kousei Kao’ya artık piyano çalamadığını söylese de Kao ısrar eder. Kao’nun yeni görevi Kousei’yi yeniden piyano çalmaya ikna etmektir.

Hikayesi yukarda anlattığı gibi olan animemizde müziğin insanda uyandırdığı hisler, müziğin bir müzisyenin aynası olduğu çok güzel ifade edilmiş. Bunun yanında da çok tatlı bir romantizm işlenen animemiz son zamanlarda izlediğim en güzel romantik anime olabilir. Herkese izlemesini şiddetle tavsiye etmekteyim.

8.9/10

 

Not: Animeyi izleyip sevenler için yukarda fotoğraf galerisine yüksek çözünürlüklü bir foto bıraktım, duvar kağıdı olarak kullanabilirsiniz. Bu kıyağımı da unutmayın – Wolfox

Yazar: Mad Otaku

Retro oyun hastası, Metroidvana haritalardan çıkamayan, zindanların vazgeçilmezi, JRPG aşığı Animeci bir Japon hayranı olarak sizlere elimden geldiğince yardım etmeye ve sizi gerek oyunlar hakkında gerek animeler hakkında olsun, bir fikir sahibi edindirmeye çalışacağım.

One thought on “Shigatsu wa Kimi no Uso/Your Lie In April”

  1. Geri bildirim: Anime’nin Türleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s