Zowie G-SR eSports Mousepad

E-Spor alanında en yaygın kullanılan fare yüzeyi

Reklamlar
zowie gsr mousepad turkce inceleme

Yine bir mousepad incelemesi ve karşınızda yine ben Wolfox. Hayatımı ideal fare yüzeyiyini aramakla geçirmiş ve bu işe tomarla para harcamış biri olarak bir mousepad daha alsam pişman olurmuyum? Eğer söz konusu mousepad profesyönel CS:GO ve Overwatch oyuncularının yarısından fazlasının kullandığı Zowie G-SR ise kesinlikle hayır!

Geçen gün Boston CS:GO major turnuvasında fırtınalar estiren Amerikalı Türk oyuncu kardeşim “tarik” in kullandığı ekipman listesine bakınca farkettim ki profesyönel oyuncular mousepad konusunda ikiye ayrılıyor. Steelseries QcK kullananar ve Zowie G-SR kullananlar. Arada Logitech G240 ve Kingston HyperX kullananlar da yok değil ama ilk saydığım ikili ezici çoğunluğu elinde bulundurmakta.

Türkiye’de GIST ‘18 fuarındaki satış standlarında bulamadım, internetten hepsiburda sitesinden 165TL ödeyerek aldım. Evet, bu ücret fazla ama çok bulunabilen birşey değil ve yüzey büyük boy, standart boylarla aynı fiyatta olmasını beklemek saflık olurdu.

“Neden Mousepad Kullanmalıyız?” başlıklı yazı için tıklayınız

Kutusu bile ciddi ve profesyönel. Oldukça sade ve diğer mousepadler gibi kendini sattırmak için renli şekil şemallere girişmemişler, bizi bilen bilir modunda takılmış Zowie. Gerçekten de öyle, Zowie markası çoğu oyuncuya yabancı aslında ama arkasındaki firma en çok oyuncu monitörü satan firma BenQ. Söylemeden geçmek olmaz; P-SR olarak satılan küçük boyu da mevcut. G-SR 48x40cm iken P-SR 35x31cm ölçülerinde. İkiside 3.5mm kalınlığa sahip. Ayrıca TF-X adında daha az sürtünmeli yani hafif daha kaygan bir yüzeyde satıyor Zowie. TF-X’i denemedim, nasıl birşeydir bilmiyorum. Bence fazla maceraya gerek yok; G-SR’nin sağladığı sürtünme ideal.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Eve gelir gelmez kutusunu heyecanla açtım, düzleştirmek için tersten sardım bir iki kere. İlk farkettiğim yüzeyin standarttan kalın olduğu ve kenar dikişlerinin QcK limited’den oldukça sıkı olup takılma yapmadığıydı. Ayrıca dikişlerin bir tur dönüp birleştiği yeri Zowie logosu ile kapamışlar (bkz. başlık fotosu). Bu çok ince ama bir o kadar önemli bir dokunuş çünkü o birleşme yeri her zaman mousepad dikişlerinin çözülmeye, takılma yapmaya başladığı yer olur.

Yüzeye gelince, hayatımda ilk defa faremi koyup hareket ettirir ettmirmez “işte bu!” dedim. Genelde kumaş yüzeyler farenin haraketlerine direnç gösterirler; bu yüzden imlecinizle mikro haraket (yani milimetrik) yaptığınızda yüzeyin gösterdiği dirence bağlı olarak zorlaşır. Hızlı, geniş ve ani haraketlerde hiç sorun olmaz ama ufak haraketler yaparken sıkıntı olabilir (özellikle düşük dpi ayarlarında). G-SR’de bu hiç sorun değil, oldukça kontrollü bir zemin; durmak istediğiniz zaman kolaylıkla durabildiğiniz gibi mikro haraketleride algılatıyor farenize.

Artılar

  • Harika yüzey, her türlü oyuncu profiline (düşük, orta, yüksek dpi) hitap ediyor.
  • Çok sağlam kenar dikişleri ve kalın yüzey.
  • Kayma yapmayan tabanı tozlu yüzeylerde bile sağlam basıyor.

Eksiler

  • Türkiye’de bulması zor ve pahalı.

Sonuç

Özellikle rekabetçi FPS oyunu oynayan her oyuncunun mutlaka alması gereken, diğer oyuncu yüzeylerini çırak bırakan, ciddi anlamda bambaşka bir deneyim G-SR. Fiyatı sizi aldatmasın, bunu bir yatırım gibi düşünün. Harcadığınız para size “headshot” ve “frag” olarak geri dönecektir.

10/10

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s