Logitech G703 Lightspeed Gaming Mouse

Kablosuz devrimin ayak sesleri!

logitech g703 turkce inceleme lightspeed powerplay

O da ne!? Logitech mi? Yeni oyuncu faresi mi? Kablosuz şarj mı? Gecikmesiz kablosuz alıcı mı? G703 mü? Sağ el form faktörü mü? PMW3366 sensör mü? Sıfır piksel hızlandırma mı? Kablo esaretinden kurtulmak mı? Tamam, hemen alıp inceliyorum. E ama sende öyle durma kapıda, buyur gel inceleme yazısına.

Beni yakından tanıyanlar 1.5 senedir Logitech G900 Chaos Spectrum kullandığımı bilir. Bence hala dünyanın en kral oyuncu faresidir. Gerek harika üretim kalitesi olsun, gerek yıllar sonra gerçekten gecikmesiz kablosuz fare kullanma keyfini bize yaşatması olsun bu farenin yeri bende ayrıdır. Benim için, o da sadece benim için, tek bir kusuru vardır oda simetrik yani iki elle de kullanılabilen tasarımı olmuştur. Yıllardır Deathadder, Rival 300 gibi ergonomik sağ el farelerine alışmış olan ben için tek zorlandığım noktası buydu. He birde benim elim için çok hafif büyüktü ama o ayrı bir durum. Hep “ulan keşke bunun ergonomik olanını da yapsalar” diye düşünmüştüm. Logitech’de bu açığı görmüş olacak ki G703’ü sürdü piyasaya, hemde G903 ile beraber!

Bu iki fareninde ortak özellikleri aynı sensörü Pixart PMW3366 kullanmaları. Bu sensörün sadece Logitech farelere özel olduğunu da belirteyim. Bunun yanı sıra bu iki fare de Logitech’in yeni kablosuz şarj standardı olan PowerPlay’i desteklemesi. Bu şu anlama geliyor. Eğer Logitech PowerPlay mouse pad tabanınız varsa (ayrı satılıyor ve aşırı talep yüzünden çoğu yerde bulunamıyor) bu iki farenin altında olan yere bir alıcı takıyorsunuz ve bir daha farenizi şarj etmeniz gerek kalmıyor. Bence bunu bulan insanlara oscar ödülü dahil tüm ödülü vermeleri lazım. Gerçek kablosuz oyuncu deneyimi şimdi başlıyor! Bundan önce kablosuz oynayabilsek bile bir şekilde o kabloyu takmak zorunda kalıyorduk şarj için. Bu talebi gören Razer ve Steelseries gibi diğer markalarda piyasaya kendi çözümlerini sunacaklardır. Bu sayede bu teknolojiye erişim de kolaylaşacaktır, ucuzlayacaktır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Neyse, fareden çok barındırdığı teknolojiyi anlattım. Direk olaya atlıyorum. G703 ele çok iyi oturuyor. Aynı zamanda G903‘e kıyasla hafif daha hafif ve hafif daha küçük. Çok hafifli bir cümle oldu ama durum gerçekten böyle. Benim için süper olan durum ise elime tam oturması. Eğer sizde benim gibi fareyi tüm avucunuzun içiyle tutuyorsanız (palm grip) yada avuç içinizi hafif değdirip tuşlara parmağınızın ucu ile basıyorsanız (claw grip) G703 sizin için biçilmiş kaftan. CS:GO oynarken direk daha rahat nişan alma olarak yansıdı bana ergonomik olması. Sizinde aynı tecrübeyi yaşayacağınızdan bir süphem yok.

G900 yada G903’e kıyasla ki bunlar “kral” kategorisindeki rakipsiz ve pahalı fareler, kullanılan plastiğin kalitesi bir tık daha düşük ve sadece sol tarafta olan iki tuş var. Scroll Wheel denen meret ise sadece dikey kaydırma ve tuş görevi görüyor. Yani G900 deki gibi sağ tarafına 2 tuş daha ekleme ve kaydırma tekerleğini sağa sola haraket ettirme opsiyonunuz yok. Aslında bu saydığım özellikler çok üst tabaka özellikler. Oyuncuların %95’i G703’teki tuşları yeterli bulacaktır. Ancak MMORPG oynuyorsanız o tuşların eksikliğini hissedersiniz. Bir tüyo daha vereyim; benim kablosuz şarj ile işim olmaz diyorsanız direk G403 Wireless alabilirsiniz o daha uygun fiyatlı. Ayrıca G603 diye yeni bir fare daha çıkardılar. Kablosuz şarj desteklemiyor ama hafif, hesaplı ve pil ömrü çok uzun.

Yazılıma gelince, Logitech Gaming Software bence rakipsiz. Işıklandırma seçenekleri, güç tasarruf seçenekleri, her oyunu ayrı makro ve tuş atama olayları G703’tede mevcut.

ARTILAR

 • Harika ergonomi. Sağ ele tam oturması.
 • Hafif oluşu ve isterseniz ağırlık ekleyebilme opsiyonu.
 • Kusursuz PWM 3366 sensör.
 • Tamamen gecikmesiz kablosuz özelliği. Kabloludan hiçbir farkı yok.
 • Kablosuz şarj özelliği (PowerPlay Mousepad ile)
 • Fiyatı G903’e göre çok daha makul.
 • Logitech’in kaliteli yazılımını kullanmanın avantajı.
 • Kabloyla şarj ederken de kullanılabilmesi.
 • Harika pil ömrü. Aydınlatmayı kapayıp raporlama (polling) hızını 250hz yaparsanız daha uzun şarj etmeden kullanabilirsiniz.
 • Pilinin hızlı dolması. 5 dakikada bile bayağı doluyor.

EKSİLER

 • Malzeme kalitesi G903 kadar üst seviye değil.
 • Kablosuz şarj için 99 dolar daha ödeyecek olmanız.
 • O 99 doları ödemeyi göze alsanız bile şu anda piyasada bulmanın çok zor oluşu.
 • Kaydırma tekerleğinin sağa sola kaymaması (bu ekstra 2 tuştan mahrum olmak demek).
 • Windows 10’da bazen tekerlek ile sayfayı aşağı kaydırdığınızda rastgele bir şekilde birkaç satır yukarı çıkabiliyor. Son yama bunu epey azalttı ama sorun hala var. Sinir bozucu bir durum ama çaresiz değil.

SONUÇ

FPS ve aksiyon oyunlarını bol bol oynuyorsanız. Gecikme olmadan kablosuz oynamak ve ileride kablosuz şarj’ın nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız, ergonomik bir fare istiyorsanız, kalite ve sensör konusunda kafam rahat olsun düşüncesindeyseniz G703’ü kaçırmayın derim. Hele bir de Zowie G-SR Mousepad ile kullanırsanız vay düşmanlarınızın haline.

9/10

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

One thought on “Logitech G703 Lightspeed Gaming Mouse”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s