Steelseries QcK Limited Edition Mousepad

Eskisinden ne farkı var diyenlere gelsin…

Reklamlar
steelseries qck limited edition turkce inceleme

Bu yüzeyi henüz duymayan kaldı mı bilmiyorum ama bilmeyenler için söylüyorum, ileri gelen alışveriş sitelerinde en çok satan fare yüzeyleri listesinin bir numarasının yıllardır değişmeyen tek ismidir steelseries QcK. Zirvede geçen bu yılların şerefine steelseries birde “Limited Edition” yani sınırlı sayıda üretilen versiyonunu çıkardı. Tasarım ve yüzey olarak ilkinden çok farklı olan bu oyuncu faresi yüzeyi nedir ne değildir diye merak edenler buraya gelsin.

Zowie G-SR’ye geçene kadar normal ve büyük boyunu bir yıldan daha uzun süre kullandığım bu fare yüzeyinde gözünüze ilk çarpan yüzeyin düz değilde desenli oluşu olacaktır. Düz siyah kumaş yüzeyden sıkılanlar için ve oyuncu ekipmanlarına biraz hava katmak isteyenler için yerinde bir değişiklik. Bu yüzey tasarımı steelseries’in çıkardığı yeni kulaklık serisi olan “Arctis” ile de birebir örtüşüyor, yani bir ahenk söz konusu. Benim için en büyük artısı ise apaçi yüzeylerde olan ejder, kurukafa veya kan ile bezenmiş varoş çizimlerden ziyade sade, orjinal ve gözü yormuyor oluşu.

Qck’ye göre en büyük ikinci fark ise kenarların dikişli oluşu. Teorik olarak bu yüzey kenarlarının zamanla açılmasını engelliyor gibi gözüksede tırnağınız, kedinizin patisi yada kalem gibi cisimlerin buraya çok rahat takılıp dikişleri kaldırdığına kaç kere şahit oldum. Çok büyük bir sorun mu? değil. Hiç olmamasından iyidir çünkü klasik qck’nin kenarları zaman geçtikte iplik iplik atmaya, kalkmaya başlıyordu.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Gelelim en radikal değişikliğe, yani yüzey kumaşına. Qck Limited eskisinden çok daha sık dokunmuş bir yüzeye sahip, ayrıca daha kalın. Bu yüzeyi uzun vadede daha sağlam yaptığı gibi daha stabilde yapıyor. Sık dokunmuş olmasıda takılma, atma gibi sorunları azaltmakla beraber farenizin daha rahat kaymasını sağlıyor. Dokunup hissedince kesinlikle daha kaliteli diyorsunuz. Bir seneden fazla kullanmama rağmen yüzeyde atma, topaklanma filan asla olmadı.

Qck klasik ile Limited’in kayma hissi benzer olsada aslında tamamen farklı. Alışması kesinlikle zaman alıyor. Ayrıca farenize qck klasik kadar direnç göstermiyor, daha rahat kayıyor ama imlecinizle mikro ayar yapmak eskisine göre daha zor geldi bana. Yıllarca alıştıkları qck yüzeyden buna geçecekler dikkat etsin. Özellikle CS:GO gibi “flick shot” yani kas hafızasına dayanan ani refleks haraketleri ile sık sık ateş edenler (AWP’ciler) uyarım sizlere. Belli bir süre geçtikten sonra buna da alışıyorsunuz ama o süreyi göze alırmısınız yoksa maçın ortasında eski yüzeye geçiş yaparmısınız bilemem.

“Neden Mousepad Kullanmalıyız?” başlıklı yazı için tıklayınız

Uzun lafın kısası üretim kalitesi olarak klasik qck’den bariz daha kaliteli ve daha uzun ömürlü olduğu bir gerçek. Fiyatı da biraz daha pahalı. Eğer qck klasikten geçecekseniz eşten dostan bir yerden ödünç alın deneyin derim. İlk defa qck camiasına katılacaksanız ve uzun ömürlü bir yatırım istiyorsanız kesinlikle alınabilir.

ARTILAR

  • Qck klasiğe göre daha kaliteli üretim. Dikişli kenarlar, kalın ve sağlam yüzey.
  • Göze hoş gelen ve diğer steelseries ekipmanları ile uyumlu yüzey tasarımı.
  • Sık dokunmuş kumaş ile daha rahat fare haraketi. Eskisi kadar direnç göstermiyor.
  • İki farklı boy seçeneği ile satılması (40x45cm ve 27x32cm).

EKSİLER

  • Fare imleci ile mikro haraketler yapmak daha zor. Bunu windows kullanırken bile hissediyorsunuz.
  • Klasik Qck kullananların alışması zaman alacaktır.
  • Mousepad’i koyduğunuz yüzey hafif tozluysa zemini iyi kavramıyor, fare haraketleri ile yerinden oynayabiliyor.
  • Yıllardır bilinen ve diğer firmalar tarafından çok benzeri yapılan bir yüzeyin azıcık farklısına o kadar para vermeye değer mi tartışılır.

SONUÇ

Kumaş fare yüzeyi denince ilk akla gelen steelseries QcK, Limited Edition ile kendini kalite ve tasarım alanında geliştirmiş ama yüzeyin eskisine göre bir avantaj sağlayıp sağlamadığı tartışılır. Qck klasik ile arasındaki fiyat farkı sizi etklilemiyorsa ve Qck klasik’e çok alışmamışsanız alabilirsiniz.

8/10

 

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s