The Room: Old Sins

Kop gel günahlarından!

Reklamlar
the room old sins turkce inceleme ios android

Yapımcı Fireproof Games | Yayıncı Fireproof Games | Platform iOS, Android, PC | Türü Bulmaca | Web Site fireproofgames.com | Çıkış Tarihi 25 Ocak 2018


Üçüncü oyundan sonra uzun süre sessizliğe bürünen popüler atmosferik bulmaca oyunu The Room yeniden aramızda! Daha iyi grafikler, daha derin atmosfer ve daha keyifli ama gerilimli bulmacalar vaad eden The Room: Old Sins’i sizler için oynadık, inceledik. 

Selamlar millet! Bugünkü yazımızda ne kadar uzmanlık alanım olmasa da bir mobil oyunu inceleyeceğiz. Fireproof stüdyosunun mobil oyun dünyasında çığır açan oyun serisinin bu ay bizlerle buluşmuş olan son oyunu olan “The Room: Old Sins” incelememize dilerseniz lafı fazla uzatmadan başlayalım.

Macera, bulmaca türünde karşımıza çıkan The Room: Old Sins tıpkı serinin diğer oyunları gibi sade bir oynayışa sahip. Oyunun hikayesine geçmeden önce bir şey belirtmek isterim ki The Room oyunları ritim tarzlı oyunlar haricinden oynarken kendimi gerçekten bir oyun oynuyormuş gibi hissettiğim nadir mobil oyun serilerinden birisidir. İnsana sahiden bir şey katabilecek nadir mobil oyunlardandır. Sırf bu yanı bile oyunumuzu diğer mobil oyunlar karşısında öne çıkarmaya yetiyor.

Hikaye açısından oyunculara sürükleyici bir hikaye sunan oyunumuzda bu hikaye inanılmaz, gerçekten bir mobil oyundan beklenmeyecek güzellik ve akışkanlıktaki bir atmosferle süslenmiş. Oyununun her bir bölümünde, yani her bir “Room”da karşınıza bam başka bir atmosfer çıkıyor ve hepsi de insanı kendi içine çekmeyi çok iyi başarıyor. Donanımsal olarak platformunun her şeyini (buna şarj da dahil) son damlasına kadar kullanıyor. Tabi ki bunla gelen problemlere de oyunun eksileri kısmında değineceğiz.
The Room serisinin mobil oyunları getirdiği seviye gerçekten takdire şayan. Bugün 60 dolar vererek aldığınız oyunların çoğunda artık bulunmayan bir derinliğe sahip bir oyun serisi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bulmacalar çok zorlu olmasa da düşündürücü ve bu da sinematik ve daha çok tecrübe üzerine kurulu oyunumuzda oynarken sıkılmamızın önüne geçiyor. Zaten oyunu alırken aşırı bir uçmalı kaçmalı oynayış beklemeyin. En nihayetinde mobil bir macera bulmaca oyunu. Oyunun Müzikleri de gerçekten eşsiz ve atmosferi çok güzel destekliyor.

Oyunumuzun hikayesini kısaca anlatmamız gerekirse oyunda bir grup insan tarafından tutulmuş bir dedektifiz ve görevimiz “boşluk”u bulan bilim adamının evini araştırmak. Bu sırada hikayeyi de okuduğumuz notlardan ve günlüklerden öğreniyoruz.
Ve evet oyunumuz full artı full Türkçe. Hem ara yüz hem metin hem de dublaj olarak %100 Türkçe.

ARTILAR

  • Atmosfer ve bu atmosferi destekleyen muazzam müzikler. Evet oyunumuzun en güçlü yanı. Gerçekten anlatılmaz tecrübe edilmesi lazım.
  • Sanat tasarımı. Gerçekten her “Room”un oyuncuda uyandırdığı his bambaşka. Her biri birbirinden eşsiz ve güzel.
  • En büyük artılarından biri de %100 Türkçe oluşu.

EKSİLER

  • Uzun soluklu oynayışlarda bir yerden sonra sıkıcı olabiliyor
  • Oyun inanılmaz derecede şarj tüketiyor. Gerçekten su gibi şarj içiyor.
  • Cihazda aşırı bir ısınma yapıyor. Ne kadar son model telefonlarda test etmiş olsak da ısınma probleminin önüne geçemiyorsunuz. Ama kış günlerinde elinizi ısıtmak için soba görevi görebilir.
  • Eski “The Room” oyunları kadar iyi olmadığı ve bunun alacağı puanı düşürdüğünü belirtmek isterim.

SONUÇ

The Room: Old Sins şuan mobil marketindeki en güzel grafik, atmosfer ve kurguya sahip oyunlardan biri. Kesinlikle ister oyun sevdalısı olsun ister olmasın Nintendonun da ülkemizde olmayışıyla ortaya çıkan el konsolu açlığına ilaç gibi gelecek mobil oyunlardan biri olmasından ötürü otobüste, metrobüste, trafikte zamanı iyi değerlendirmek için gerçekten muazzam bir oyun. Herkesin alması gerekli diye düşünmekteyim. Room’da kaybolmaya hazır mısın?!

8.8/10

Yazar: Mad Otaku

Retro oyun hastası, Metroidvana haritalardan çıkamayan, zindanların vazgeçilmezi, JRPG aşığı Animeci bir Japon hayranı olarak sizlere elimden geldiğince yardım etmeye ve sizi gerek oyunlar hakkında gerek animeler hakkında olsun, bir fikir sahibi edindirmeye çalışacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s