Steelseries Arctis 7

En donanımlı oyuncu kulaklıklarından biri. Peki en iyisi mi?

steeleries arctis 7 inceleme türkçe

Merhaba arkadaşlar! Uzuuun bir aradan sonra yeni bir donanım incelemesi ile karşınızdayım. Aslında bu incelemeyi YouTube videosu olarak yapacaktım ama video çekmek, işlemek ve yüklemek hakkaten zaman alan bir işlem. Malesef bu aralar o lüksüm yok. Lütfen tembellik etmeyin, incelemeyi okuyun gitsin!

Evet, bu kulaklığı sayısız inceleme videosu izledikten sonra geçtiğimiz yazın başında yurt dışından sipariş ettim. Aldığım sırada ürün ülkemizde bulunmuyordu. Ürün ülkemize teşrif ettiğinde ise aldığımdan 200TL daha pahalı idi.

Neyse yine girişi çok uzattım. Öncelikle özellik olarak üründe yok yok. Kablosuz ve gecikmesiz ses, sonradan değişebilen kafa bandı deseni, hoş ve hafif tasarımı, aynı anda birden fazla cihazı bağlayabilme (ör: telefon ve bilgisayar), kaliteli mikrofonu göze en çarpan özellikler arasında.

Arctis 7, Steelseries’in bu seride çıkardığı en pahalı ürün. Fiziksel olarak 3 ve 5’ten farkları şu: Işığı olmaması (pilden tasarruf için), metal kafa bandı (diğerlerinde plastik) ve tabiki kablosuz oluşu (istenildiğinde kabloluda olabiliyor). 5’te olan ama 3’te olmayan USB ses girişide mevcut (direk USB’den bağlayıp dijital ses almak için).

Arctis 7’yi Kulağınıza takınca ilk hissedeceğiniz fark kulaklığın çok rahat ve tahmin ettiğinizden çok daha hafif olacağı. Bunları garanti ederim. Yazılımı yükleyip gerekli ayarları (Windows’ta 2 farklı ses çıkışı olarak gözüküyor, “Game” yazanın seçili olduğundan emin olun, diğeri iletişim için bkz. discord vb.) yaptıktan sonra oyuna yada müzik dinlemeye başlayınca hissedeceğiniz sey ise…

Hayal kırıklığı! Evet tam tamına hayal kırıklığı. Bu kadar özelliğe, dünya fiyata, envai çeşit şatafata sahip bir ürünün ses kalitesi böyle olmamalıydı. Tam tamına bir rezalet! Bass nerdeyse hiç yok gibi, tizler ise ses biraz yükselince çırtlamaya başlıyor. Bunu en çok FPS oyunlarında ateş ederken hissediyorsunuz… Kısacası kutuyu açıp, ürünü kafanıza geçirir geçirmez o illüzyon kayboluyor ve gerçeklerle başbaşa kalıyorsunuz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Acaba bendeki ürün mü hatalı diye inceleme videolarına tekrar döndüm. Hiç bir “YouTuber” denen şahsiyet ses kalitesinden bahsetmemiş yada gayet iyi diyip geçiştirmişler. Diğer şatafatlı özelliklerine o kadar takılmışlarki bir kulaklığın en önemli olayı olan ses kalitesini nasıl es geçebilmişler hayret ediyorum. Eğer 20 inceleme videosu izlediysem sadece 2 tanesi bu dandik ses kalitesinden bahsediyordu. Daha detaylı bilgi almak için çoğuna özelden mesaj attım, bir çok YouTuber geri dönüş yaptı ve inceleme sırasında gözden kaçırdıklarını, ses kalitesinin dandikliğini sonradan onlarında farkettiklerini öğrendim.

Sonra bir çok meşhur donanım sitesinin forumlarında araştırma yaptım, ordada aynı problemi yaşayan insanlar olduğunu gördüm. Daha iyi ses alabilmek için Razer’ın ses programını yada 3. parti bir ses ayar programını kuranları bile okudum! Pes! Bu kullanıcıların çoğu Amerika ve Avrupa gibi yerlerde yaşadıkları için çoğu iade edebilmiş. Ben zaten yurt dışından aldım bu yüzden iade alsalar bile kafadan 30-40 dolar kargo ödeyeceğim, en az bir ay ne olup bittiğinden habersiz bekleyeceğim bu yüzden lanet olsun gittiği yere kadar kullanayım dedim.

1989 yılında üretimine başlanan Sony MDR-7506 kulaklığı bile buna 100 basar. Gerçi o kulaklık çoğu kulaklığa basıyor ama abi geçen onca sene içinde hiç mi ilerlemedi ses teknolojisi? Ya o kulaklık 70 dolara satılırken, Arctis 7 ise tam 150 dolar! Tamam kablosuz, tamam mikrofonu var, tamam çok rahat ama be kardeşim ses kalitesi pert olduktan sonra bunlar kaç yazar…

Birde bu ses kalitesinin dandikliği kablosuz oluşuyla alakalı değil! İster USB’den bağlayın, ister analog jack bağlayın yada PC’yi geçin; telefona, tablete vs. bağlayın sonuç yine aynı: hüsran.

Ürünü aldığım siteye, çoğu oyuncu sitesine de ilettim bu düşüncelerimi, aha buraya da yazıyorum: uzak durun. Bunun yarı fiyatına alacağınız herhangi bir oyuncu kulaklığı bile bundan çok daha iyi ses verecektir. Mesela Sony Stereo Gold Wireless Headset bundan ucuz. O da rahat, o da kablosuz. Bunun incelemesini de yapmıştım burdan okuyabilirsiniz.

arctis7-band
Değişebilen kafa bandı tasarımı hoş bir detay.

Yazılıma gelince, steelseries’in engine 3 yazılımı artık hantal kalmaya başladı. Menü içinde menü, birde zırt pırt gelen ne işe yaradığı belli olmayan software ve firmware güncellemeleri insanın asabını bozuyor. Tek artı yanı temiz bir arayüzü var ne nedir ne değildir anlaşılıyor. Virtual surround olayına girmeyi aklınızdan bile geçirmeyin zaten dandik olan ses kalitesi daha da dandikleşiyor. Ekolayzır ayarları ile oynayarak ses deneyiminizi daha tölere edilebilir bir seviyeye çekebilirsiniz demek istiyorum ama malesef…

Şikayetlerimi ve düşüncelerimi Steelseries merkezine de e-mail aracılığı ile ilettim iki gün önce. Bakalım ne yanıt verecekler. Bir gelişme olursa bu yazıya ekleme yapacağım.

Kısaca Artılar
+ Rahat ve hafif
+ Gecikme olmadan kablosuz ses
+ Şık tasarım
+ Zengin bağlantı seçenekleri
+ Değişebilen kafa bandı deseni

Kısaca Eksiler
– Fiyatı yüksek ama kablosuz diye tölere edilebilir
– Ses kalitesine ise asla tölere edilemez
– Ses kalitesi
– Ses kalitesi
– Ses Kalitesi
– Ses Kalitesi

Sonuç
Elimde patlayan ikinci steelseries ürünü oldu. Bu saatten sonra Steelseries’den mouse ve mousepad dışında çöp bile almam. Aldırmamda!

 

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s