Neden Mousepad Kullanmalıyız?

Wolfox, oyuncuları bu önemli konuda aydınlatmak için yazıyor…

neden oyuncular mousepad kullanmali turkce

Günümüzde çoğu optik farenin her yüzeyde çalışabildiğini her oyuncu biliyordur. Hatta cam ve parlak yüzeylerde çalışan modeller bile mevcut. Peki böyle bir zamanda fare yüzeyi gerekli mi? Gerekli ise neden? Yoksa oyuncuya ek masraf getirmekten başka bir işe yaramıyor mu? Tüm bu soruların cevabını bulacağınızı umduğum yazıma bir göz gezdirmeniz kesinlikle faydalı olacaktır.

Çoğu genç oyuncu bilmez ama 90’lı yılların başında toplu fareler vardı. Bunlar her yüzeyde çalışmaz, sadece kumaşımsı yüzeylerde çalışırlardı. Ayrıca zamanla kir tutup düzenli temizlik isterlerdi. Microsof firması bu sorunları görmüş olacak ki bize ilk defa top yerine optik alıcı kullanan fare olan Intelli Mouse’u sundu. İlk başta herşey dört dörtlük değildi tabi. Toplu farelerin çoğu sorununu gideriyordu gidermesine ama kullandığınız yüzey çizik veya azcık parlak olursa imleç sorunları baş gösteriyordu. Benim çalışma masam parlak, cilalı bir yüzeye sahip olduğu için Intelli Mouse Explorer’ım sık sık sapıtıyordu, bu yüzden sürekli fare yüzeyi ile kullanıyordum.

razer invicta mousepad inceleme turkce
Alüminyum taban ve sert plastik yüzey ile uzun ömür vaad eden yüzeyler de var.

Gel zaman git zaman alıcı teknolojisi ilerledi, halı da dahil olmak üzere çoğu yüzeyde kullanılabilen fareler çıktı. Lazer alıcıların kullanılmaya başlaması ile hassasiyetleri de epey arttı. Tam da bu anda Razer ve Icemat firmaları oyuncuya yönelik fare yüzeyleri çıkarmaya başladılar. Razer’ın çıkardığı yüzey metal, Icemat’inki ise camdı. Eğer iyi bir fareniz varsa Icemat yüzeyde oyun oynamak -özellikle FPS tarzı- büyük keyifti çünkü yüzey sürtünmeyi azaltıyor, böylece fare imleci ile daha hızlı tepki verebiliyordunuz. Bunları kumaş yüzeye sahip steelseries QcK ve sert plastik olan S&S modelleri takip etti. Sonrası hikaye desem yeridir, sayısız üretici sayısız çeşitte fare yüzeyi ile oyuncu ekipmanı piyasasına giriş yaptı…

Sanırım bu kadar tarihçe yeterli olacak. Lafı uzatmadan fare yüzeyi kullanmalımıyız sorunuza cevap vermeye çalışayım. İlk olarak fare yüzeyi kullanmanızın artıları nelerdir onları paylaşıyorum.

1-) Farenizin ayaklarının ömrünü uzatır
Tahta ve pütürlü masa yüzeyleri farenizin teflon kaplamalı ayaklarını çok çabuk yer. Zamanla farenizin kütük gibi zor haraket ettiğine şahit olursunuz. Eğer bir fare yüzeyiniz varsa bu erime oldukça yavaşlar, hele yüzey kumaş ise ayakların erime hızı neredeyse sıfırlanır.

2-) Daha evrensel bir yüzey tecrübesi sunar
Evinizde masanızda yüzeyiniz sabit, doğal olarak farenin masada nasıl kaydığını ezbere biliyorsunuz. Peki arkadaşınıza LAN partisinie gidince veya bir turnuvaya katılınca napacaksınız? Fare imleci her yüzeyde farklı tepki verir. Evinizde masanız mat olabilir ama gittiğiniz yerde farklı bir malzemeye sahip yüzey varsa alışmanız zaman alacaktır. Mouse Pad’e sahipseniz her yerde aynı deneyimi yaşarsınız.

3-) Yüzey kalibrasyonu ile daha net haraket
Artık çoğu üretincinin “oyuncu” sınıfı fareleri yüzey kalibrasyonu özelliği ile geliyor. Peki bu ne bize nasıl yansıyor? Örneğin bu özelliğe sahip farelerden biri olan Logitech G502 modeline sahipsiniz. Eğer fare yüzeyinizde Logitech marka ise ayarlardan tek tık ile farenizin iz sürme özelliğini ideal hale getiriyorsunuz. Değilse de ekrandaki direktifleri takip ederek kalibre edebilirsiniz. Başta kulağa içi boş bir özellik gibi gelse de gerçekte öyle değil. Masanızın aksine Mouse Pad’in yüzeyi uçtan uça aynı yapıda olacağı için optik alıcı bunu öngörerek bize daha “saf” haraket aktarımı sağlıyor. Masanızda ise yüzey çizikleri, kir ve değişik renklerden dolayı iz sürme hesaplamaları sürekli değişiyor. Burda Logitech’ten örnek verdim ama Razer ve steelseries firmalarınında böyle fareleri mevcut.

4-) Oyun stilinize göre ideal yüzeyi seçebilme
Diyelim bir FPS oyuncusu olarak farenizi düşük hassasiyette kullanıyorsunuz (400-800dpi). Bu hassasiyet ayarlarında en ideal yüzey kumaştır çünkü yüzey farenizin haraketine sürtünme ile direnç göstereceğinden ani dönüşlerde imleciniz ucup gitmez, durması ve nokta atışı yapması daha kolaydır. Ya da tam tersini düşünelim, bir MOBA oyuncusu olarak farenizi yüksek hassasiyette hızlıca haraket ettirerek kullanıyorsunuz. Bu durumdada kumaş yüzey gereğinden fazla sürtünme sağlayacağı için bir süre sonra eliniz yorulur. Böyle durumlarda da sert plastik yüzey daha yararınıza olacaktır. Uzun lafın kısası oyun stilinize göre masanızı değiştiremezsiniz, değiştirsenizde çok masraflı olur ama 40-70TL arasında bir fiyata stilinize uyan bir yüzey alabilirsiniz.

5-) Farenize göre ideal yüzeyi seçebilme
Fareniz lazer alıcıya sahipse en iyi sonuçları sert, tek renkli yüzeylerde verecektir. Çünkü optik alıcıdan kat kat hassas oldukları için parlak polyester fiberlere sahip kumaş yüzeylerin alıcıyı şaşırtması daha kolaydır. Ayrıca kumaş yüzey daha çok toz, tüy toplar ve bu gibi durumlarda hassas lazer alıcılar atlama yapabilir. Aynı şekilde optik fareler ise kumaş yüzeyde daha iyi sonuç verirler. Parlak fiberler ve toz onların alıcıları için sorun değildir, düşük hassasiyette haraketi en ideal şekilde aktarırlar. Optik fareler ise parlak yüzeylerde sorunlar yaşayabilir. Cam ve benzeri parlak yüzeylerde ise lazer fareler rahatlıkla çalışır. Profesyönel oyunucular bu yüzden kullandıkları farenin alıcısına göre yüzey seçerler. Evet, biz profesyönel olmayabiliriz ama o kadar masrafa girip oyuncu faresi almışken neden en ideal tecrübe için azcık daha masraf etmeyelim ki?

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Evet arkadaşlar, neden fare yüzeyi almanız gerektiğini yukarda elimden geldiğince listeledim. Sizde bir tane almaya karar verdiyseniz unutmamanız gereken birkaç nokta daha daha var. Eğer kumaş yüzey almaya karar verdiyseniz piyasadaki çoğu kumaş mouse pad’in yıkanabilir olduğunu unutmayın. Bu kadar uğraşmak istemiyorsanız kedi tüyü almaya yarayan rulolardan birtane alın 3 saniyede tüm toz ve kirden kurtulun. Eğer sert plastik veya metal bir yüzeyde karar kıldıysanız haftada bir ıslak bezle silmeniz kafi. Su dışında bir madde kullanmanızı önermiyorum.

Piyasada satılan ve benim bizzat kullandığım yüzeyleri sizle paylaşmak istiyorum. Listelediğim yüzeyleri gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Bazılarının değişik ebatlarda versiyonları mevcut, seçim size kalmış ama farenizi düşük hassasiyette kullanıyorsanız mutlaka geniş ebatlardakini tercih edin çünkü sağa, sola veya arkaya dönmek için geniş alana ihtiyaç duyacaksınız.

Kumaş Yüzeyler: Profesyönel oyuncular tarafından en yaygın olarak kullanılan yüzey çeşidi (özellikle FPS oyuncuları). Optik fareler için ideal, fareniz lazer alıcıya sahipse tercih etmeyin. Zaten lazer alıcılı oyuncu faresi kalmadı gibi birşey. Düşük ve orta dpi ayarları için doğru tercih.
Logitech G240 & G640
steelseries QcK & QcK Limited
Zowie G-SR
Razer Goliathus

Sert Yüzeyler: Plastik veya metalden yapılıyorlar. Lazer alıcılı fareler için ideal. Optik alıcılı fareler içinde elverişli. Farenizi düşük dpi ayarında kullanıyorsanız (200-800dpi) önermiyorum. Zamanla yüzeyin ortasında aşınma yada çökme olabilir. Hatta metal yüzeylerde çoğu optik alıcı sorun yaşayabiliyor (genelde oyuncu faresi olmayanlar). Son FPS oyun turnuvalarına baktığımda hiç sert yüzey kullanan profesyönel oyuncuya rastlamadım.
steelseries 4HD
Razer Scarab & Destructor 2
Logitech G440

Silikon Yüzeyler: 2016 yılında oyuncuların hayatına giren silikon yüzeyler, yapı olarak kumaş ile sert plastiğin arasında duruyor. Mikro çıkıntılardan oluşan yüzeyleri oldukça sürtünmesiz bir kayış sunuyor. Kenarlarının ısı ile fikselenmesi ve yıkanabilir olmaları da bir artı. Negatif yanlarına gelince; pahalı olmalar ve sadece standart boyda (32x27cm) satılmaları. Bana göre silikon yüzeyler sert plastik zeminlerin yerini alacak ama yaygınlaşmalarına daha zaman var.
steelseries DEX
Razer Megasoma 2

Wolfox’un Tercihi
Eskiden Razer eXactmat, Razer Destructor, Steelseries 4HD gibi sert plastik yüzeyleri tercih ediyordum. FPS oyunlarındaki DPI (hassasiyet) değerimi düşürmeye başladıkça çok ufak gelmeye başladılar. Bu yüzeylerin büyük boyu zaten yok, olsada aşırı pahalı. Ayrıca yukarıda bahsettiğim sert yüzeylerin sorunları er yada geç hepsinde baş göstermeye başladı. Bu nedenden büyük boy kumaş yüzeylere geçiş yaptım. Alışmam gerçekten kolay olmadı. Sırasıyla Steelseries QcK+, Logitech G640 derken yıllardır aradığım kusursuz yüzeyi Zowie G-SR ile buldum. Uzun bir süre de değiştiriceğimi sanmıyorum.

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

“Neden Mousepad Kullanmalıyız?” için 10 yorum

 1. Geri bildirim: Logitech G240 Mousepad
 2. Steelseries QcK+ ile Zowie G-SR arasındki farkı nasıl açıklayabilirsiniz 2 sinin arasında kaldım zowie dah apahalı açıklayabilirseniz çok memnun olurum

  Beğen

   1. Hemen cevapladığınız için ve bu faydalı bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

    Beğen

 3. QcK+,QcK+ Limited Edition ve G-SR yi kullanma fırsatım oldu her birini en az 2 şer hafta kullandım ve şöyle bir tablo çıkarttım.Fare olarak g502 kullanıyorum .Açıkçası limited edition normal olanından daha beğenmediğimi söyleyebilirim çünkü hareket eşiği oldukça fazla geldi minik bir hareket yapmak oldukça zor düzgün bir kuvvetle ile her hızda hareket yapılamıyor ,klasik fare ivmelenmesi ile kullanamıyorsunuz.Bunun kime ne avatajı olabilir fikrimde yok açıkçası. Qck+ ve G-SR arasında ise gsr de kumaş hareket yüzeyi gerçekten çok dengeli şu an kullandığım mousepad de bu gerçekten minicikte yapsam reflex dönüşlerde yapsam her hareket için aynı kuvvetle kullanarak yol alabiliyorum ve çok hoş bir kayma sağlıyor.Bir çok oyun türü oynayan biri olarak Zowienin GSR modelini bende birinci sırada öneriyorum yalnız tek kötü yönü odam genel olarak tozlu olduğu için siyah yüzeyinde kirli bir etki bırakıyor desenli bir yüzel ancak bunun için olabilirdi.Toz alıcı rulo yada bezle silmeniz gerekiyor.Kısaca Gsr haricindekileri ort 2-3 hafta kullandım Grs yi aktif kullanıyorum en az 1 aydır ve Kısaca G-SR<Qck+<Qck+ L.E. şeklinde değerlendirdim.Uzun kullanımda ne olabileceği hakkında yorumlayamayacağım yalnız daha önceki kullandığım Goriathus Speed modelinin 6-7 ay sonra orta yüzeyinin çöp olduğunu açıkça söyleyebilirim. G-Sr denilen ürünü keşfetmeme yardımcı olduğu için bu siteye de teşekkür ediyorum.

  Beğen

  1. Kesinlikle G-SR. G-SR’nin tek kötü yanı havada nem oranı yüksekse yada kullanırken azcık bile terlerseniz yüzey çok ağırlaşıyor. Logitech G640 yada G240’ta kullanabilirsin oda gayet başarılı. Yüzey temizleme için süpermarketlerde satılan mikrofiberli bezleri öneririm (araba malzemeleri reyonunda oluyor genellikle) başlarda bende yapışkanlı rulo kullanıyordum ama yüzeylerin kenarında açılma vb. yapıyor zamanla.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s