League of Legends’a Başlarken Önerilen Şampiyonlar!

Kısa ve aydınlatıcı bir rehber (Güncellendi)

turkce league of legends yeni baslayanlar rehberi

League of Legends’a ilk başlarken yaşadığım sorunların başında, hangi şampiyon ile hangi rolü oynayacağım geliyordu. Hatta doğruyu söylemek gerekirse rollerin ne işe yaradığını bile tam kavrayamamıştım. Öyle gözüme hoş gelen bir şampiyon alıp dalmıştım er meydanına. İlk küfrümü yemem uzun sürmemişti. İşte bu sıkıntıları yaşamamanız için kısa ve öz bir rehber hazırladım oyuncu kardeşlerim.

Size kısaca rollerden bahsedeceğim. Top, Jungle (Orman), Mid (Orta Koridor), AD Carry (Nişancı) ve Support (Destek) olarak beş tane rol var arkadaşlar. Bazı şampiyonlar birden fazla rollerde oynanabiliyorken diğerleri sadece tek rol için uygun olabiliyor, haberiniz olsun. Eğer hangi koridorda sizden ne yapmanız bekleniyor bir fikriniz yoksa Riot Games güzel bir video rehber hazırlamış.

Başlangıç Rolleri ve Şampiyonları

Şimdi, yeni başlayanlar için hangi rollerin iyi ve kötü olduğu kişiden kişiye değişir. Hatta 4 farklı kişiye sorsanız dördüde farklı cevap verecektir. Şimdi “Top” yani üst koridordan başlayalım anlatmaya.

Eğer üst koridorda oyuna başlamak istiyorsanız Garen, Nautilus ve Moakai gibi şampiyonları tavsiye ederim. Garen ile farm yapmak (minyon öldürüp altın kazanmak) kolay, ölmesi ise zor bir şampiyon. Moakai’nin ise defansı yüksek ama takıma katkı yapması kolay. Nautilus ise kancası ile rakipleri çekebilir, kullanımıı kolay ultimate yeteneği ile de hemen hemen herkesi kitleyebilirsiniz. Yine takıma katkı yapması kolay, ölmesi zor bir şampiyon.

Dikkat ettiyseniz üst koridor için önerdiğim şampiyonların hepsi tank. Bunun bir nedeni var; tankların ölmesi zor, hata yapma şansınız düşük olan şampiyonlar olması. Önerdiğim şampiyonlar olurda önermediğim olmaz mı? Üst kulvara yeniyseniz; Riven, Kled ve Jayce‘ten şiddetle uzak durmanızı öneririm. Bunları oynaması zor, karmaşık ve farklı.

oyuncudostu league of legends yeni başlama rehberi garen
Garen, tipinden ve düz oynanışından dolayı oldukça tercih ediliyor.

Gelelim Jungler yani Orman rolüne. Yeni başlayanlar için bu rolü önermiyorum çünkü koridorlarda takılan şampiyonların oynanışından çok farklılar. Şunu iyi bilin: ormancı adamı vezirde eder, rezilde. Rolünü iyi beceren bir Jung, doğru zamanda doğru yerde olarak (baskın yaparak) koridordaki arkadaşlarını kolayca öne geçirebilir ama aksi bir durum söz konusu olduğunda ise kötü bir ormancının takıma olan etkisi domino taşı gibidir, oyun ilerledikçe sıkıntılı, telafisi zor bir hal alır.

Bu nedenlerden dolayı yeni başlayanlara ormancı rolünü önermiyorum. Roller ve arkasındaki mantığı iyi kavramadan Jung’a hiç bulaşmayın arkadaşlar. Hem daha az küfür yersiniz hemde milletin hakkını yememiş olursunuz. Yine de ben denemek istiyorum derseniz başlarken size tavsiye edeceğim şampiyonlar: Rek’Sai, Olaf ve Warwick olacaktır.

İnsanlara sorduğunuzda başlamak için Lee Sin, Rengar filan önerebiller, sakın ha bunlara bulaşmayın başlarda. Hatta oyunda biraz uzmanlaşmadan sakın Lee Sin oynamayın. Asla yapmayın bunu!! İlerde bana duacı olacaksınız bu kadar net konuşuyorum! He birde Shaco var. Aman diyim, bunu oyunda iyi olsanız dahi oynamayın! Ayrıca, sihirdar büyüsü “Çarp” almadan orman rolü ile oyuna başlarsanız vay halinize!

oyuncudostu league of legends yeni başlama rehber warwick
Ormanın derinliklerinden baskına gelen bir Warwick, iyi bir Warwick’tir!

Support (Destek) olarak başlamak ilk başlarda çok doğru olmayabilir ama benim inancım her LoL oyuncusunun artistliği bırakıp bir destek şampiyonunda uzmanlaşmaları yönünde olacaktır. Neden derseniz eninde sonunda bir şekilde destek oynamak zorunda kalacaksınız, bana inanın. Yok ben destek oynayamam, oynamam laflarını bir kenara bırakın. Ana rol olarak destek oynayan insanlar LoL camiasının azizleridir, kendinizi bir kere olsun onların yerine koymanızda fayda var.

Başlangıç olarak öğrenmesi kolay destek şampiyonları: Braum, Sona ve Soraka olarak sayabilirim. Öğrenmesi kolay ve ustalaşıldığında rakibi deli edecek şampiyonlar bunlar. Başlangıçta uzak durulması gereken şampiyonlar ise: Bard, Blitzcrank, Thresh ve Tahm Kench. Bunlar, oyunu öğrenirken ADC’nize destek yerine köstek olacağı için, olaylarını kavramadan sakın almayın; AD Carry ile aranızda bol küfürlü muhabbetlere yol açabilirler.

Support oynarken dikkat etmeniz gerekenler: Çalılara “Ward” atmak, destek ihtiyacına göre güvenli bir şekilde haritada dolanmak olacaktır. Asla ADC’yi uzun süre yanlız bırakmayın. Geride durmak, herşeye atlamamakta iyi bir genel tavsiye olur.

oyuncudostu league of legends yeni başlama rehber soraka
Bir Soraka’yı asla küçümsemeyin, özellikle Semavi Soraka ise!

Evet, son olarak oyunu verdiği hasarlarla taşıyan rollere. Mid (orta koridor) ve AD Carry (nişancı). Olaya ADC (Nişancı) ile başlıyorum. Bu tarz şampiyonlar oldukça kırılgan ama verdikleri hasar sayesinde takım dövüşlerinde ciddi hasar veren tipler. Oyuna yeni başlayanlar için öğrenme eğrisi biraz dik çünkü çok iyi farm (minyonlara son vuruşu yaparak altın kazanma) ve pozisyon bilgisi gerektiriyorlar. Bu yüzden de alt koridorda destek şampiyonu ile beraber takılıyorlar. ADC oynarken yanınızdaki destek şampiyonunun ne yapıp ne yapamayacağını çok iyi bilmeniz gerekiyor.

ADC için öğrenmesi kolay olan şampiyonları sorarsanız: Caitlyn, Sivir, Miss Fortune ve Ashe derim. Hepsinin yeteneklerini kavraması kolay ve diğerlerine göre daha “düz” bir oynanışa sahipler. İlk başlarken uzak durulması gerekenler ise: Draven, Kalista ve Vayne. Bunları oyunu kavradıktan sonra oynaması zevkli ama lütfen ADC olayında uzmanlaşmadan seçmeyin, zaten zor olan bir rolü daha da zor hale getirirsiniz.

oyuncudostu league of legends yeni başlama rehber
Caitlyn, ADC’ye başlangıç için iyi seçim ama sakın gaza gelip tüm kostümlerini almayın!

Son olarak orta koridora geldik. Orta koridor (Mid) oyundaki en kısa koridor ve yeri gereği sürekli rakip şampiyonların menzili içindesiniz. Sağdan, soldan, önden baskın yeme riskiniz çok yüksek. Koridorda karşınıza gelen rakip şampiyonun yeteneklerini bilmek çok önemli. Kısacası, dikkat ve bilgi isteyen bir koridor. Ayrıca kısa zaman içinde yüksek miktarda hasar verme yeteneklerinizde var.

Orta koridora başlangıç için birer klasik olan AnnieZiggs ve Morgana‘yı öneriyorum arkadaşlar. Annie’nin bir anda dehşet hasar verme özelliği var; rakibe 3 kere ateş atıp (veya ulti olan ayıyı atıp) sersemlettikten sonra Allah ne versiyse atıyorsunuz. Ziggs’te ise farm almak çok kolay. Büyülerinin istediği mana miktarı az. Bu sayede kısa sürede büyüleri kullanarak minyonları hızlıca temizleyebiliyorsunuz. Morgana’nın ise “Q” yeteneğini tutturmak dışında diğer yeteneklerini kavraması çok kolay.

Orta koridor Annie, Ziggs ve Morgana gibi öğrenemsi kolay şampiyonları barındırsa da, diğer tüm orta koridor şampiyonlarının zorluk derecesi 10 üzerinden 10 gibi birşey dostlarım. Bu yüzden Azir (oyundaki uzmanlaşması en zor şampiyonlardan biri), Syndra, Zed ve LeBlanc gibi şampiyonları kendinize çok ama çok güvenmiyorsanız asla seçmeyin.

oyuncudostu league of legends yeni başlama rehber
Siz onun böyle şirin göründüğüne bakmayın. Can yakmakta üstüne yoktur!

Evet, elimden geldiğince uzun tutmadan yazmaya çalıştım ama resmen laf lafı açtı arkadaşlar, neredeyse bin kelime olmuş bu yazı. Bu çok uzun oldu bana özet lazım diyen oyuncu kardeşlerim için, önerlilen şampiyonları aşağıya bir listeye ekliyorum. Yorum, soru ve görüşlerinizi bekliyorum! Bol tek atmalı günler dilerim!

Top (üst koridor): Garen, Maokai, Nautilus
Jungle (orman): Rek’Sai, Olaf, Warwick
Support (destek): Soraka, Sona, Braum
Mid (orta): Annie, Ziggs, Morgana
AD Carry (nişancı): Caitlyn, Sivir, Miss Fortune, Ashe

Güncelleme (14.02.2018)
Orta koridora Morgana, Nişancılara ise Ashe eklendi.
Yazı daha okunaklı hale getirildi ve faydalı bağlantılar konuldu.

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

“League of Legends’a Başlarken Önerilen Şampiyonlar!” için 20 yorum

 1. platin 4 kümede oynuyorum öyle merakımda girdim bir göz attım emeğine sağlık kardesim güzel anlatmışsın.. 🙂

  Beğen

  1. Çok teşekkür ederim, eskisi kadar LoL oynayamasamda elimden geldiğince oyuncu dostlarıma yardımcı olacak yazılar ve videolar paylaşmaya gayret edeceğim.

   Beğen

 2. Birçok kolay hero var ayrıca bence Lee Sin ile de junglea başlanabilir sonuçta oynadığı ligde kick flash ,olsun kusursuz wardjump olsun gibi şeyler yapmasına gerek kalmayacak ki hero zaten basir oynasan da fazla vuran bi hero bence başlardan bu hero oynanıp ustalaşılabilir.Bu benim fikrim

  Beğen

  1. W haricinde her şeyi skillshot olan ve q yu tutturamayınca yetenek bekleme süresinden çıkana kadar çoğu combatta bulunamaman göz önünde bulundurulursa; oyuna Lee Sin ile başlanırsa – oyuncunun daha önceden oynadığı bir MOBA tarzı oyun yoksa, eli skillshot olayına yatkın değilse – 2 ay içersinde oyundan soğuması muhtemel

   Beğen

   1. Aynen öyle, yeni başlayanlar için sıkıntılı bir şampiyon Lee Sin. Takımının sağlığı için oyunu tam kavramadan jung ve ADC’den uzak durmak gerek.

    Beğen

 3. tebrik ederim keşke herkes bu tür bilgileri öğrense.kelime seçimlerinde hatalar olsa da yazını begendim.

  Beğen

  1. Yorumun için teşekkür ederim kardeşim. Kelime seçimlerinde sıkıntı olduğunu bende farkettim yıllarca yurt dışında yaşayınca böyle ufak tefek sıkıntılar oluyor elimden geldiğince düzeltiyorum.

   Beğen

 4. Güzel bir makale olmuş tebrik ederim oyun hakkın da bilgisi olmayan arkadaşlar için açıklayıcı olmuş en ufak hata da, rage yerine bilgilendirmek yararlı olur.. Diamond 5 küme oyuncusuyum makaleler için aklına takılan veya merak ettiğin bir şey var ise ulaşırsın 5 yıllık tecrübemi seninle seve seve paylaşırım başarılar diliyorum 🙂

  Beğen

  1. Güzel yorumun için teşekkür ederim. Tabi ki de aklıma takılan birşey olursa haberleşiriz. Zaten eskisi kadar LoL oynayamıyorum zamanım yetmediği için ama önceki tecrübelerimden kalan yada yeni deneyimlediğim olayları buradan paylaşmaya devam edeceğim. Şimdilik LoL ile başladım ama Heroes of the Storm, Counter-Strike, Heartstone, WoW gibi oyunlar konusundada bilgi aktaracağım.

   Beğen

 5. Sitenizi League of Legends’ın sitesinde yorumlarda gördüm, gerçekten hayatımda gördüğüm en iyi oyun bilgisi verici site diyebilirim. Arada konulan resimler ve altındaki yorumlarıda çok beğendim :D.

  Beğen

 6. Kardeşim nerdeyse benimde 4. Senem olucak lolde güzel yazmışşsın ki bunların nerdeyse tamamını yaşadım keşke 4 sene önce okuyaydım 🙂 neydeki şimdi her koridorda babalar gibi akıyorum 🙂 eline sağlık kardeşim

  Beğen

  1. aynen, bende zamanında başlarken öyle amaçsızca takılıp kafama göre tipini beğendiğim şampiyonları seçiyordum 🙂 bizim bi elimizden tutan olmadı o yüzden insanlar böyle rehberleri okuyup o acemiliği ne kadar hızlı atlatırsa kardır benim için.

   Beğen

 7. ben daha lol oynamadım bu bilgileri başlarken kullanacağım çok teşekkür ederim böyle bir makale yazdığın için seni çok takdir ediyorum

  Beğen

 8. Oyunda iyi olsanız dahi Shaco almayın” demişsin. Neden olduğunu da açıklar mısın? Benim mainim Shaco usta bi oyuncu da değilim. Silverdayım. Ama Shaco en iyi oynadığım hero. Shaco oynaması zor bir hero değil. Ormanı çok kolay temizleyen bir hero. Gang atması çok kolay bir hero. Neden uzak durun diyorsun anlamak güç.

  Beğen

  1. Shaco, oynaması eğlenceli ama uzmanlaşması güç bir hero. Oyun başlarında zayıf, kombosu yavaş ve karşıdaki oyuncu shacoyu feedlemeden doğru itemleri çıkarsa shaco’nun ona tek atma şansı imkansız gibi birşey.

   İyi olsanız dahi oynamayı önermiyorum çünkü shaco’yu gerçekten iyi oynamak için harcayacağınız zamanın ve emeğin üçte birini harcamadan iyi olabileceğiniz, kazanma yüzdenizi arttırabileceğiniz herolardan bolca var.

   Ayrıca shaco tecrübesiz oyunculara karşı üstünlük kuran, onların hatalarından beslenen bir hero. Üst seviyelerde bu tip oyuncular giderek azaldığı için shaco’nun da etkisi azalıyor.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s