Mount & Blade: Warband’de Dünyaya Hükmetme Rehberi

Araknid, sizler için kısa ve etkili bir rehber hazırladı

mount blade warband rehber tek kisilik turkce strateji

Merhabalar! Bu yazıda Mount & Blade Warband’e yeni başlamış ve kafasında tüm dünyayı ele geçirmek gibi çılgın fikirler olan arkadaşlara bu olayı kolayca nasıl gerçekleştirebileceklerinden (dünyanın en uzun kelime rekorunu zorlamışsın – Wolfox) bahsedeceğim.

Evet arkadaşlar karakterimizi içinde uçsuz bucaksız(!) kişiselleştirme seçenekleri bulunan karakter yaratma ekranında şekillendirdik, statlarımızı oyun stilimize göre dağıttık ve kendimizi dünyanın bir köşesinde atın üzerinde beklerken bulduk. Peki şimdi ne yapacağız?

Hemen söyleyeyim, oyunun her bakımdan en üstün statlarına sahip Svadyalı Şövalyelerin krallığı olan Svadya Krallığı topraklarına doğru, yolda bizi gruptaki asker sayısının azlığından dolayı gözüne kestirip, bizleri aç köpekler gibi kovalayan çapulculardan kaçarak ilerliyoruz. Evet, sonunda haritanın Svadya Krallığı bölümüne vardık ve hemen etraftaki köylerden erzak stoğumuzun destekleyebileceği maksimum sayıda, geleceğin Svadyalı Şövalyeleri olacak olan Svadyalı acemileri topluyor ve kalelerdeki lordları ziyaret ederek Svadya Krallığına yavaştan yavşamaya başlıyor, lordların verdiği görevleri ”Bu görevle kim uğraşacak lan!” gibi asi ve isyankar düşünceleri kafamızdan hızlıca atarak yerine getiriyor, bu görevleri yaparken de yolda gördüğümüz herhangi bir krallığın mensubu olmayan çapulcu, hırsız, firari gibi arkadaşlarla savaşarak topladığımız Svadyalı Yayaları da şövalye olma yolunda ilerletiyoruz. Bu arada askerlere seviye atlatma sürecini hızlandırmanız için “Talimci” özelliğinizi geliştirmenizi şiddetle öneririm.

mount & blade strateji rehberi oyuncudostu
Stratejimizi tamamen bu birim üzerine kuracağız arkadaşlar.

Svadyalı lordların verdiği görevleri bir süre yaptıktan sonra bizlere Svadya Krallığına bir derebeyi olma teklifi sunuluyor, biz de bu teklifi memnuniyetle kabul ediyoruz, artık yaptığımız her hareketi Svadya Krallığı yapmış sayılıyor bu nedenle eğer bir kaç köy yağmalamanız gerekiyorsa bu köyleri Svadya Krallığının savaşta olduğu krallıklardan seçmeye özen gösterin yoksa kralınızı sinirlendirebilirsiniz (ikinci bir rekor girişimi – Wolfox). Artık Svadya Krallığının bir derebeyiyiz ve dünyayı ele geçirme planımızı gerçekleştirmeye daha da yakınlaştık ama önümüzde ekipman eksikliği gibi ufak bir engel var.

Bu engeli köyleri yağmalayarak, turnavalara katılarak ve savaşta esir aldığımız lordları fidye karşılığında satarak kazandığımız altınlarla ortadan kaldırıyor, pahalı ekipmanımızla, güçlü ve dayanıklı şövalyelerimizle şehir ve kaleleri kuşatmaya hazır hale geliyoruz. Svadya Krallığının sancağı altında savaştığımız için ele geçirdiğimiz kaleler ve şehirler direk bizim sayılmıyor, ele geçirilen yerin bizim sayılması için kralın kararının bu yönde olması gerekli ki ilk başlarda bizim tarafımızdan ele geçirilen yerler %90-%100 ihtimalle kral tarıfından bize veriliyor ve bu ihtimal biz daha çok yer ele geçirdikçe düşüyor. Bu nedenle ilk ele geçirdiğimiz yerlerin mümkümse şehirler olmasına dikkat etmeliyiz.

Bu arada sizlere hangi savaş stilini severseniz sevin (kılıç kalkan, çift elli kılıç, yay) kendi asker sayınızın 6-7 katı asker sayısına sahip orduları kolayca yenmenizi sağlayacak bir taktikten de bahsetmeden geçmeyeyim. Bu taktiğin adı ‘‘Arkacılık’(çok sakıncalı  – Wolfox). Uygulanması çok kolay olan bu taktik, askerleriniz düşmanların darbelerini çatır çatur yerken sizin düşman saflarının arkasına geçerek, sizin askerlerinizle uğraşmakta olan düşmanları arkalarından kritik vuruşlar yapıp tek atmanızdan ibaret. Tabi bu taktiği uygularken bir gözünüzünde aynı şeyi düşman askerlerinin size yapmaması için arkanızda olması gerekiyor.

mount & blade warband rehber oyun planı oyuncudostu
Swadyalı birimlerin gelişme ağacını görüyorsunuz.

Zaman ilerliyor bir yeri daha ordunuzla canınızı dişinize takarak ele geçiriyorsunuz ve kralın rutin olarak yaptığı gibi ele geçirilen bu yeri de hakkınız olarak size vermesini bekliyorsunuz ama o da ne kral burayı başka bir lorduna vermiş! İşte burada size iki seçenek kalıyor; birincisi bu kararı kabul etmek, ikincisi ise daha önceden size verilen yerlerin içinde buraları savunabileceğine inandığınız kadar asker varsa krala isyan bayrağı çekip kendi krallığızı kurmak. Burada sizin olan yerlerin içinde yeterli asker olması çok önemli çünkü isyan bayrağı çektiğiniz anda çok büyük ihtimalle diğer krallıklar tarafından ağır bir baskı altında kalacaksınız.

Bu evreden sonra size kalan tek şey en güçsüz gördüğünüz krallıktan başlayarak dünyayı yavaş yavaş kendi adınıza ele geçirmek (bu kadar kolay mı sahiden? – Wolfox). Kolay gelsin!

One thought on “Mount & Blade: Warband’de Dünyaya Hükmetme Rehberi”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s