Razer BlackWidow Chroma V2

Wolfox ve Anofel onca kalabalığın arasında sizler için inceledi

razer blackwidow chroma v2 turkce inceleme klavye keyboard rgb

Evet arkadaşlar, bugün sizlere Razer’ın en çok talep gören mekanik klavyelerinden biri olan Black Widow Chroma’nın yeni versiyonu V2 ile ilgili gözlerimlerimi aktaracağım.

Ürünü Gaming Istanbul 2017 fuarında oldukça detaylı inceledik, epey zaman ayırdık, tüm özelliklerine dikkat ederek gözlemledik.

Şimdi, Black Widow V2, 3 versiyon olarak satışta. 3 versiyonun da tek farkı kullandıkları mekanik tuş aksamı. Bizim incelediğimiz yeşil versiyon “tactile and clicky”, yani bir tuşa basarken iki klik sesi çıkıyor. Birincisi tuş basımı algılandığında, ikincisi ise tuş tamamen basıldığında. Bir nevi daktilo gibi yani

Turuncu versiyon ise tactile and silent olark geçiyor, bu ne demek, tuş basımı algılandığında klik sesi gelmiyor sadece tuş tamamen basılınca tuş klik ediyor.

Gelelim sarı versiyona, bu daha düşük profilli bir mekanizma, tuşun algılanması için daha az basmanız yetiyor. daha lineer ve daha sessiz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Şayet ben bu klavyeyi alırsam kesinlikle sarı versiyonunu alırım çünkü yeşil benim zevkime göre çok gürültülü ve yazı yazmak için çok iyi olsa bile, oyunlarda kafa ütüleyeceğini düşünüyorum. Zaten bu yeşil mekanizmalı bir klavyeyi kullanan arkadaş Discord’da konferans sırasında birşey yazarken bizden epey azar işitiyor. Kaldı ki evde başka insanlar varsa sabah ve gece geç saatlerde kesin aile dramlarına yol açar.

Sarı benim şu an kullandığım Logitech mekanik klavyenin Romer-G mekanizmasına daha yakın bir kullanım sunuyor, bu yüzden yabancılık çekmiyeceğimi düşünüyorum.

Açıkçası, Black Widow V2 bizi sağlamlığı ile şaşırttı. Razer’ın geçmişini düşününce bu kadar sağlam bir yapı beklemiyorduk. Ayrıca tuşlardaki o uzay çağı yazı tipinden de kurtulmuşlar, hem okunaksızdı hemde türkçe harflerde komik duruyordu. Daha okunaklı ve daha düzgün bir yazı tipine geçiş yaptıkları için Razer’a burdan tebriklerimi iletiyorum.

Klavyenin sağ tarafında USB ve ses çıkışı mevcut. Tabi buda bir artı. Normalde klavyelerdeki analog ses çıkışları yalıtım eksikliğinden dolayı dandik olur (ses parazitli gelir). Açıkça belirmeliyim ki; o kadar gürültülü ortamda ses çıkışını deneme fırsatımız olmadı, ne desek yalan olur.

Black Widow’un hepimizi etkileyen bir özelliği olduysa oda kesinlikle yanında gelen bilek dinlendirme yastığı oldu. Gerçekten çok rahat. Şık bir görünüşe sahip olup, sağlam durması da hoşumuza gitti. Gerçekten çok iyi düşünülmüş, yani sırf bu yüzden bile alınabilir.

Hemen burdan ekleme yapiym, numerik tuşlar’a sahip olmasına rağmen, benzeri klavyelerden kısa. Sağ elinize fare kullanmak için daha çok yer kalıyor. Benim numerik klavyeler hakkındaki en büyük eleştirim bu olmuştur, kullanılmayan tuşlar için masa alanından feragat etmek. Razer bu seçimle bu kaybı minimuma indirmiş, hatta sol tarafta makro tuşları olmasına rağmen böyle.

İncelemenin videosunu bu sayfadan izleyebilirsiniz. Size daha iyi bir inceleme deneyimi sunacaktır. Ayrıca, 3 farklı mekanizmanın çıkardığı sesleri de ekledim. Aradaki farkı rahatlıkla duyabilirsiniz. Video işindeki tecrübesizliğimiz yüzünden acayip bir çeki oldu ama iş görüyor. Umarım beğenirsiniz, ilerde yeni video incelemelerde görüşmek üzere.

Kısaca Artılar
+ Sağlam ve şık tasarım
+ RGB ışıklandırma ve çeşitli aydınlatma şekilleri
+ Basit ve rakiplerine kıyasla kompakt yapı
+ Kol dayama yeri! Bu ürünün en can alıcı yeri.
+ USB ve ses çıkışları
+ Makro tuşları

Kısaca Eksiler
– Fiyatı (800TL civarı)
– Razer yazılımı hala kullanışsız ve gereksiz karmaşık

Sonuç
= Paraya kıyabiliyorsanız sırf bilek yaslama yeri için bile alabilirsiniz (sarı mekanizmayı tercih etmeli)

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

“Razer BlackWidow Chroma V2” için 2 yorum

  1. Fırat abi sana Blackwidow X öneririm tüm tuşları çıkarması 5 dakka sürüyor sonradan fabrikandan çıkmış gibi pırıl pırıl yapabiliorsun

    Beğen

    1. Oda iyi bir klavye ama çoğu mekanik klavyede tuşları çıkarabiliyorsun zaten. Karar verirken olay istenilen sağlamlık ve ergonomiye (tuş büyüklüğü, mekanizma, numpad varmı yokmu vb.) karar vermek oluyor.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s