Logitech G240 Mousepad

Logitech kumaş mousepad kulvarında bende varım diyor!

logitech g240 mousepad turkce inceleme

Logitech’in kumaş yüzeyli Mousepad’i G240’ın ikincisini eskiten Wolfox, tecrübelerine dayanarak yazıyor…

Oyuncu faresi yüzeyi (özellikle de kumaş yüzey) denince akla ilk gelen steelseris QcK’yi bilmeyeniniz yoktur. QcK’nin dillere destan satış başarısı (yıllardır Amazon’da en çok satan mousepad kategorisinde bir numara) ve optik alıcılı farelerdeki iyi performansı Logitech’in dikkatini çekmiş olacak ki onlarda bu piyasada biz de varız dedi. Yakın sayılabilecek bir zamanda kendi fare yüzeylerini üretmeye başladılar. Kafa karışıklığını önlemek içinse sadece iki tip (kumaş ve sert plastik) mouspad üreten Logitech’in kumaş yüzeye sahip G240 modelinin incelemesine hoşgeldiniz.

Oldukça sağlam bir kutuda satışa sunulan G240’ı açar açmaz ilk fark edeceğiniz ilk özellik yüzey genişliğinin QcK’ye (standart versiyona) kıyasla hafif daha büyük, yüzey kalınlığının ise daha ince oluşu olacaktır. Yüzeyi tam olarak 28×34 santimetre. Bir diğer dikkat çeken özellikte devasa “G” logosu. Ne mutlu bize ki bu logo faremisin kaymasını hiçbir şekilde engellemiyor, tamamen yüzeyle bir. Yeni versiyonlarında Logitech’in yeni (modern) “G” logosu var, alırken bunu tercih edin, daha sağlam.

“Neden Mousepad Kullanmalıyız?” başlıklı yazı için tıklayınız

Yüzeyi Logitech G502 ve steelseries RIVAL ile uzun süre kullandım. Hatta G900 ile bile de kullandım bir kaç hafta. İlk izlenimim yüzeyin QcK’ye göre daha az sürtünmeli olduğuydu. Bu benim açımdan iyi bir özellik zira fare çok daha rahat kayıyor. Düşük-orta DPI ayarlarında kullanması oldukça rahat ve keskin. Sürükledikten sonra imleci aniden durdurmakta kolay. Keskin nişancılar için biçilmiş kaftan desek doğru olur. G502’min devasa ayaklarından dolayı QcK’de farenin süzülmesi bu kadar rahat değildi ama G240’ta nerdeyse kusursuz süzülüyor.

Bu yüzeyin bir artısı daha var, oda Logitech fare sahipleri için -eğer fareniz destekliyorsa- yüzey kalibrasyonu ayarının otomatik olarak LGS yazılımı ile beraber gelmesi. Kalibrasyon kapalı ve açık olarakta denedim. G240 için yüzey kalibrasyonu açıkken imleç daha hassas oluyor, birebir haraket aktarımı arayan oyunculara duyrulur.

Ben bu tarz kumaş yüzeyleri Laser sensörlü fare sahiplerine önermiorum çünkü birincisi kumaş yüzeyler çok daha fazla toz, tüy vb. toplamaya elverişli ve lazer sensörler çok gereksizce hassas olduğu için üstünden geçerken imleçte titreme atlama yapabiliyor. İkincisi ise Qck ve G240 yüzeylerinin kumaşında kullanan madde hafif parlak, dokuma yüzey olduğu için iplik aralarında boşluk var, optikteki gibi kusursuz bir kullanım olmuyor. Eğer lazer alıcıya sahip bir fareniz varsa sizi Logitech G440 veya Razer Scarab vb. gibi sert plastik yüzey kullanmaya davet ediyorum. Zaten lazer sensörlü fareler oldukça azaldı, iyi de oldu. Sağladığı faydaya kıyasla çok daha fazla problemlere yol açıyordu.

Yüzeyinin QcK Standard’a göre daha geniş oluşu, kullandığım fare olan Logitech G502 ile olan uyumu (yüzey kalibrasyonu) yüzünden benim tercihim G240’tan yana oldu. Eğer sizde optik sensörlü Logitech bir fareye sahipseniz ilk tercihiniz bu yüzey olmalı. Eğer alanı size ufak geldiyse, birebir aynı kumaştan yapılan ama çok daha büyük olan G640‘ı da deneyebilirsiniz. Başka optik farelerle de iyi sonuçlar alacağınızdan eminim. Saatler süren CS:GO maratonumda G240 ve G502 ikilisinden oldukça memnun kaldım. Özellikle düşük hassasiyetle oynayan AWP’ciler çok memnun kalacaktır. Unutmadan söyleyeyim fiyatı da gayet makul(du); 60-70TL civarı. Bir sene önce 30TL iken stoklasaydım keşke…

Kısaca Artılar
+ Logitech oyuncu fareleri ile olan kalibrasyon kolaylığı (tek tuş ile)
+ Standart boy QcK’ye göre daha geniş alan (32×27 vs 28×34)
+ Zamanla QcK kadar tüylenmiyor.

Kısaca Eksiler
– Türkiye fiyatı (burda ne ucuz ki zaten)
– QcK’ye göre daha pahalı (tüm dünyada böyle)
– Köşeleri daha sağlam olabilirdi (2. versiyonunda biraz daha sağlam)

Sonuç
= Düşük hassasiyetle oynuyorsanız direk alın, hele birde Logitech fareniz varsa ne ala.

8.5/10

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s