Stranger Things Nedir?

Birinci sezonu değerlendiriyorum! (Spoiler Yok)

Reklamlar
stranger things birinci sezon inceleme degerlendirme

Netflix’in Stranger Things dizisini izlemeyen kaldı mı sahiden?

Çok iddialı bir giriş yaptığımı düşünebilirsiniz ya da Stranger Things mi? O da ne? diyebilirsiniz. Bu yazıyı size bu diziyi anlatmak için değil, size izletmek için yazıyorum. Bu kadar da net konuşuyorum.

4 genç, dungeons & dragons, ufak bir amerikan kasabası ve 80’li yıllar. Kulağa hoş ama bir o kadar da klasik geliyor değil mi? Gelmesin. Netflix‘te yayınlanan Stranger Things aslında 80’li yıllarda çekilen bu tür korku, gerilim ve bilim kurgu filmlerine modern bir saygı duruşu. The Goonies, E.T., Alien, Üçüncü Türden Yaklaşımlar ve daha nice filmlere gönderme yaparken kendi hikayesini de anlatmaktan geri kalmıyor. Bunlarla ilgili sahneleri içeren bir video’yu yazımın sonunda paylaşacağım zaten.

stta-1
Ah Winona Ryder bu zamana kadar nerelerdeydin sen?

Hikaye dedik değil mi? Öyle merakınızı azaltacak direkt bir anlatım yapmayacağım, yapmam da. Tek bilmeniz gereken bu ufak amerikan kasabasında vuku bulan bir olayın sonunda ortalık gizliden gizliye karışır ve 4 kahramanımız kendilerini akla hayale gelmeyecek bir maceranın içinde bulurlar.

Tabi tüm olay bundan ibaret değil. Baş rollerdeki kahramanlarımızın hepsinin kendi bir hikayesi, bir dramı var. Ana hikaye de bunların üzerinden, çözüle, çözüle ama son ana kadar da gizemini elden bırakmayarak ilerliyor. Özellikle Wynona Ryder ablamız bu ufak dramlardan birini (anne dramı) çok iyi oynuyor. Kendisi yıllardır ortada yoktu, böyle bir performansla dönmesi herkesi şaşırtmıştır heralde.

Dizinin en can alıcı yönlerinden biri de sanat yönetimi. 80’li nesil hiç yabancılık çekmeyerek full nostalji modunda izlerken, yeni nesil de o zaman diliminden bir kesit seyretmiş olacak. Kısacası, hangi nesilden olursanız olun, ilginç bir deneyim sizi bekliyor. Ben 80’yılların yansıtılmasını başarılı buldum. Çoğu dizide geçmişte geçiyor ama pek azı bunu izleyiciye yansıtmada Stranger Things kadar başarılı olabiliyor.

stranger-things-kids-01sept16-05
Heyt be koçlarım helal olsun size! (Fotoğraf diziden alınma değil)

Jenerik ve müzik başlı başına bir başyapıt. Kimin aklına geldi o müzikleri koymak bilmiyorum ama onu burdan şapka çıkararak selamlıyorum. O synthler, sample’lar nedir öyle! Hem biraz Tron’u andırıyor hemde o zaman diliminde çekilen tüm bilim kurgu filmlerinden esintiler içeriyor ama aynı zamanda da orjinal! Dizinin yapımcıları da açık açık itiraf etti zaten dizinin özgün müziklerinin bu kadar ilgi çekiceğini düşünmediklerini, hatta albümü hayranlardan gelen yoğun istek üzerine satışa çıkarttıklarını. Jenerik müziğinin beyninize kazınmasına hazır olun.

Stranger Things’i henüz izlemediyseniz acele etmenize gerek yok (ama bence biran önce izleyin). Geçen gün yayınlanan sezon 2 tanıtım videosunda dizinin Eylül sonu – Ekim başı gibi yayınlanacağı belirtiliyor. The Upside Down is comingggg! Behold!!

Not: Dizinin en önemli kahramanı “Eleven” yani “onbir” den kasten bahsetmedim çünkü merakınızı köreltmek istemem. İzleyin, kim olduğunu kendiniz keşfedin.

Wolfox’un Notu: 10/10

Stranger Things’te klasik filmlere yapılan göndermelerin tümünü aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. DİKKAT: %1500 MİKTARINDA SPOILER İÇERİR!!!

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s