Casusluk Severler Buraya: The Americans

Soğuk savaş yıllarını yeniden yaşamaya hazırmısınız?

Reklamlar
the americans dizi turkce inceleme

The Americans (Sezon 1-5)

Kültür köşesinin ilk yazısını bir kaç gün önce ilk beş sezonunu bitirdiğim polisiye dizi “The Americans” hakkında yazmak istedim. Gerçekçi polisiye (birazda dram) sevenler Metacritic’ten 3. ve 4. sezonları için TV ekranlarındanki en iyi 3. dizi ödülünü alan bu yapım hakkındaki yazıma mutlaka bir göz gezdirsinler.

The Americans, Amerika ve Rusya arasındaki “Soğuk Savaş” döneminde (80’lerde) geçiyor. Amerika topraklarında yaşanan KGB’nin süper ajan sınıfı “Directorate S” ile FBI arasındaki çekişmeleri konu alıyor. Dizi, olayları olabildiği kadar gerçekçi ve tarihi olaylara denk olarak bize aktarmaya çalışıyor.

İlk sezon 13 bölümden oluşuyor. Bölümlerin uzunluğu ise 45 dakika ile bir saat arası değişiyor. Eğer sizi de beni sardığı gibi sararsa sizi epey bir meşgul edicektir, doya doya izleyebilirsiniz. Eğer Bluray olarak almışsanız çıkarılmış sahneleri de eklemişler. Bu sahnelerin hikayeye pek bir katkısı yok ama dizinin fanatiklerinin mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

the americans sezon 1-4 inceleme türkçe
Görünüşte tam Amerikalı bir aile. Gerçekte ise… for mother Russia!

Dizinin dikkatimi çeken olayı, bize şehir efsanesi gibi gelen Rus süper ajanları konu alması oldu. Bu süper ajanlar Sovyet Rusya tarafından ince elenip sık dokunan ve en zor şartlara göre bir Amerikalı gibi yetiştirlen; zamanı gelincede ABD topraklarına tıpki bir Amerikalı aile gibi yerleştirilen insanlar. Daha önce kitaplarda ve filmlerde görmüşlüğümüz olmuştu ama ilk defa bu kadar içsel ve uzun soluklu izleme şansımız oluyor.

Baş rollerde KGB ajanları olan -aynı zamanda karı koca olan- Philip ve Elizabeth var. Zamanında ABD topraklarına yerleştirilmişler ve bir yandan Amerikalı bir aile olarak yaşam sürdürürken bir yandanda gizlice KGB ajanlığı yapıyorlar. Karşı tarafta ise çoğu film ve diziden tanıdığınız bir sima olan Noah Emmerich bir FBI ajanı rolünde (Stan).

Ekibin kadrosu çok ünlü simalar barındırmasa bile aktörler rollerini harika bir şekilde canlandırıyorlar. Özellikle Philip rolündeki Matthew Rhys’a hayran kaldım. Dizi boyunca kılıktan kılığa ve kişilikten kişiliğe o kadar başarılı bir şekilde geçiyor ki, adeta bir dizide 3-4 karakteri canlandırıyor. Böyle aktörler her diziye lazım! Elizabeth rolündeki Keri Russel’ın da hakkını yememeliyim; oldukça bol olan cesur sahnelerde gerçekten iyi iş çıkarıyor.

the americans sezon 1-4 inceleme türkçe
Bu iki aktörün tüm dizi boyunca oldukça uyumlu haraket ettiğini düşünüyorum.

CSI gibi kurbanın bilmem neresinin tüyünden katilin yaşadığı adresi bulan gerçek dışı polisiyelerden sıkıldıysanız The Americans tam size göre. KGB ve FBI arasındaki kedi fare oyunu gayet gerçekçi ve akıcı bir şekilde ekrana yansıtılmış. Beni bir an bile sıkmadı, sizi de sıkacağını düşünmüyorum. Casus oyunlarını seven her oyuncuya tavsiyemdir!

Güncelleme (02.07.2017)
Dizinin geri kalan tüm sezonlarını bitirdim ve 5. sezon için beklemeye koyuldum. Geçtiğimiz 4 sezonda hikaye biraz düşüşe geçsede arada sağlam toparlama bölümleri ile heyecanımızı yenilemeyi başarıyor. Bu yazıyı yazdıktan sadece 27 gün sonra yeni sezon bizlerle buluşuyor. Türkiye’de resmi olarak hangi kanaldan izleniyor bilmiyorum ama siz oyuncu dostlarım, nereden izleyeceğinizi biliyorsunuzdur zaten 🙂

Wolfox’un Notu: 8/10

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s