Steelseries Rival 300

Bilmek istediğiniz herşey bu inceleme yazısında

steelseries rival 300 turkce inceleme

 

Merhaba arkadaşlar, ilk oyuncu faresi incelemesi ile karşınızdayım. Diğer sitelerin yaptığı gibi test ürünü olarak kısıtlı zamanda kullanarak yazmak yerine, 7 aydır sahip olduğum oyuncu faresinin incelemesini sizler ile paylaşıyorum. Umarım size bir nebze olsun yardımcı olabilirim.

Farenin turuncu-siyahlı kutusunu ilk açtığınızda ilk vereceğiniz tepki farenin ne kadar gösterişsiz ve sade olduğu konusunca olacaktır, bu sizi yanıltmasın. Steelseries bu üründe gösterişten çok performansa önem vermiş. Gerçi, gösteriş isteyenleride es geçmemiş; önde ve arkada olmak üzere 16-bit renk derinliğine sahip LED ışıklandırma eklemiş. İstediğiniz bir rengi seçebildiğiniz gibi ışıklandırmayı tamamen kapatmanız da mümkün.

Ergonomi
Fareye elinize koyduğunuz an sağlam üretim kalitesi insanın içini rahatlıyor. Ele iyi oturmakla beraber Steelseries, eli büyük olanlarıda es geçmemiş ve onların da rahatlıkla kullanabileceği bir tasarım yapmış. Tuşlara oldukça rahat basılıyor. Sağ ve sol yanlarının tırtıklı, kaymaz yüzeye sahip olması büyük bir artı, elinizden asla kaymıyor. Yandaki tuşlarda oldukça sağlam ve rahat basılışa sahip. Elinizi hiç yormadan, anti-slip yüzeyi sayesince vıcık vıcık olmadan saatlerce oyun oynayabilirsiniz. Bu konuda tek sikayet sayabileceğim nokta, farenin standartlara göre çok hafif daha ağır olması. Gerçi alışınca hiç hissedilmiyor.

Performans
İşte ipin koptuğu asıl nokta burası arkadaşlar. Performans söz konusu olunca bu fare sizin her isteğinize karşılık verecektir. Optik sensörlü olması sizi yanıltmasın. Bence bu bir eksi olmasından ziyade bir artı çünkü 10 senedir hemen hemen her türlü oyun faresi denemiş biri olarak lazer sensörlü farelerin düşük dpi ayarlarında saçmaladığına, toza kıla takılıp atlama yaptığına defalarca şahit oldum. Optik sensör Counter-Strike gibi FPS oyunlarda, düşük hassasiyeti tercih eden oyuncuların tam istediği özelliklere sahip.

6500dpi yada cpi biraz aşırı durabilir ama günümüzde çoklu monitör kullanan oyuncuların işine yarayabilir. Ben sahsen 27” monitörde 2560×1440 piksel çözünürlükte 1400 cpi ayarında, “Acceleration” yani hızlanma kapalı olarak kullanıyorum. Bazı arkadaşlarıma imleç yavaş geliyor ama bence kontrol/hız oranının en ideal olduğu ayar bu. Bu tabii ki de kişisel tercih olayı. Faremiz bu konuda asla geri kalmıyor, hemen hemen her özelliği istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yazılım
Faremizin öne çıktığı noktalardan biri de yazılımı. Şaşalı ama kullanışsız fare arayüzlerini çok gördük ama SteelSeries Engine 3 bunların tam aksine oldukca sade ve anlaşılır bir arayüze sahip. Profiller arası otomatik geçiş özelliğini bulunan yazılım her türlü macro ve tuş atamasını da destekliyor. Yeni gelen güncelleme ile artık profil ayarlarınızı bulutta saklama özelliğide eklendi, ayarlarınızın yedeği otomatik olarak internete yükleniyor ve olası bir Format/biçimleme sonrası ayarlarınızı saniyeler içinde eskisi gibi kullanabiliyorsunuz (Logitech, burda senden de bir atılım bekliyorum!). Bir artı özelliğide macOS’u tamamen destekliyor oluşu.

Güncelleme (04.02.2017)
Steelseries geçtiğimiz sene oldukça karmaşıklaşan fare markalarını bir düzene koydu. Artık tüm fareler “Rival” serisi ve fiyat/performans ve özelliklerine göre 100, 300, 500, 600 ve 700 olmak üzere beşe ayırmışlar. Benim incelediğim farenin adı da artık Rival 300, yani tam ortada. Ortadan kastım ne çok ucuz ne çok uçuk özellikler sınıfında. Rival 700’ün şaşalı ama gereksiz özelliklerini ve fiyatını göz önünde bulundurursak, Rival 300, oyuncular için en realist (steelseries fareleri içinde) seçim olarak gözüküyor. Burdan oyuncu arkadaşlarımı uyarmam gereken tek nokta varsa oda şudur: farenin sol başparmak koyma yeri olan tırtıklı yüzeyi zamanla deforme oluyor haberiniz olsun.

Kısaca Artılar
+ Kaliteli sensör.
+ Sağlam gövde (başparmak koyma bölgesi hariç).
+ Harika yazılım (Razer, sana sesleniyorum).
+ Bir oyuncunun ihtiyacı olan tüm temel özellikleri bulundurması.
+ RGB renk destekli aydınlatma.

Kısaca Eksiler
– Kablosu düz plastik (kaplamasız).
– Başparmak koyma bölgesi zamanla aşınıyor.
– Türkiye fiyatı biraz işin tuzlu tarafında.

Sonuç
Kesinlikle en iyi 10 oyuncu faresi arasında, beğendiyseniz mutlaka alın

8.5/10

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

One thought on “Steelseries Rival 300”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s