Ekibimizden Gaming Istanbul 2017 Fuar Notları

gaming istanbul 2017 izlenim yazısı türkçe

Sizin için gittik, gördük, yazdık; ekibimizden Gaming İstanbul 2017 Fuar İzlenimleri

Selamlar olsun oyuncu dostları! Bugün OD ekibi (Wolfox, Anofel, Araknid) ve dostumuz Efe ile Gaming İstanbul 2017 yani GIST 2017’yi ziyaret etmiş bulunmaktayız. Gidemeyen ve merak eden arkadaşlarımızı için fuar izlenimlerimizi ve paylaşımlarımızı size buradan aktaracağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki katılım oldukça fazlaydı ve bizi bir hayli sevindirdi. Kapıda yarım saat sıra bekledikten sonra kurtarıcı olarak gördüğümüz bir görevli amcanın “online biletleri olanlar burdan girebilir” diyip boş kapıyı göstermesi ve bizim zafer naraları atarak kapıya koşmamız hoş bir anı oldu. İçeri girince gördük ki dışarıdaki kadar bir sıra da içerde bilet kuyruğunda var. Buradan çıkardığımız ilk ders bundan sonra böyle etkinliklerde kesinlikle online bilet almamız gerektiğiydi.

İçeride göze ilk çarpan detay fuar alanının yetersizliği oldu. Bu fuar merkezinde birçok türlü fuara katılmış biri olarak söylüyorum, bundan çok daha gereksiz, katılımın az olduğu fuarlara bugünkünden çok daha büyük alanların ayrılmış olduğunu görmüştüm. Tahminim şu ki, organizatör firma bu kadar katılım beklemiyordu. Seneye GIST’i daha büyük bir alanda görmek istiyoruz sayın fuar yetkilileri!

Fuara katılan firmalar ise bizi sevindirdi. Hemen hemen katılması beklenen bütün firmalar buradaydı. Başlıca katılımcıları kısaca özetlemek gerekirse: Oyungezer, Sony, Logitech, Aral Game, Blizzard, Razer ve HP aklıma ilk gelenler.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Donanım olarak verimli geçen bir fuar oldu, özellikle de benim açımdan çünkü merak ettiğim ve büyük tekno marketlerde deneme fırsatı olmayan bir çok mekanik klavye, kulaklık, fare ve mousepad’i itina ile inceleme fırsatım oldu. Bu tarz fuarlar biz oyun donanımına gönül veren oyuncular için iyi bir fırsat oluyor. Kingston Hyper X Cloud II kulaklık, Razer Black Widow Chroma (2017) ve HP Omen bilgisayarı gibi ekipmanları detaylıca inceledim, bunları daha sonraki yazılarımda sizlerle videolu ve fotoğraflı olarak paylaşacağım (videolar biraz fail oldu kusura bakmayın 🙂

GIST 17’nin yıldızlarına değinelim biraz da. Bu fuarın tartışmasız yıldızı Jahrein oldu. İnsanların Jahrein ile fotoğraf çekilebilmek için 1 saat kuyruk beklediğine şahit olduk. Oyuncuların böyle ilgi görmesi biz OD ekibini epey sevindirdi. Fuarın ikinci yıldızı ise tartışmasız en çok yatırımı yapan Strike of Kings MOBA idi. Dev ekranlardan oyun yayını bir yana, çoğu oyuncuyada SoK’u (evet kısaltması biraz acayip oldu 🙂 telefonlarında deneme fırsatı sundular, 3 tane standları vardı yanlış hatırlamıyorsam. Guitar Hero ve Sony PSVR önünde oluşan uzun kuyruklarda gözümüzden kaçmadı.

Cosplay olayına gelelim biraz da. Açıkçası ülkemizde bu kadar cosplay katılımı olacağını hiçbirimiz tahmin etmiyorduk. Firmaların cosplayli elemanları bir yana, sıra beklerken epey kostüm giymiş arkadaşlar gözümüze çarptı. Daha önce oyun fuarlarına katılmış olan Anofel’e göre de kostüm kalitesi bir hayli artmış. Eskiden insanlar karton, köpük ve poşetten kostüm yaparken bu fuarda metal, tahta, latex gibi kaliteli malzeme kullanımı vardı. Fotoğraf çektirmek için facebook like’ı isteyen Mortal Kombat Kitana cosplay’i yapan abla dışında diğer herkes seve seve fotoğraf çektirdi OD ekibi ile.

Anofel‘in fuar izlenimlerini merak eden arkadaşlar bu kısa video’ya bakabilir. Dikkat! sonlara doğru makul miktarda fail içerir! rüzgar sesini saymıyorum bile 🙂 Yine de fikirlerini bizimle paylaşan dostumuz Anofel’e buradan selam olsun;

Ayrıca, bu fuarın benim için manevi bir anlamı da var. Çoğunu taaa ilkokul 5’ten beri takip ettiğim, dergi yazılarını okuyarak büyüdüğüm, oyun kültürü sahibi olmamı sağlayan, vizyonumu genişleten Oyungezer ekibinden Ömer ve Serpil abla ile tanışma fırsatım oldu (sonunda!) ayrıca Sinan abiye de uzaktan bir selam çaktım, çok kalabalık olduğu için o taraflara geçemedim o geldiğinde. Serpil abla sağolsun bana bir Oyungezer bilekliği armağan etti. Benim için anlamı çok büyük, kendisine çok teşekkür ediyorum!

Evet arkadaşlar, fuar notlarımın sonuna geldim. Umarım ucundan da olsa size GIST 17’nin havasını aktarabilmişimdir. Fuarı değerlendirdiğimiz videolar da çektik ama gerek bu konudaki noobluğumuz, gerek ekipman yetersizliği ve bilgisizliğimiz yüzünden baya bi fail olmuş videolar yaa! Yine de fırsat bulursam komik anları birleştirip burda sizinle paylaşmak isterim. Bir sonraki fuarda daha hazırlıklı olmak dileği ile; esen kalın oyuncu dostlarım.

Sonuç
= Fırsatı olan her oyun sever mutlaka gitmeli, görmeli ama online bilet alarak!

Yazar: Wolfox

Kendini bildi bileli oyun oynuyor, oynamaya da devam edecek. Amacı, yıllar boyu biriktirdiği deneyim ve tecrübeleri oyuncu dostlarına aktarmak.

2 thoughts on “Ekibimizden Gaming Istanbul 2017 Fuar Notları”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s